Jak się chronić przed koronawirusem?

Koronawirus ogarnął cały świat. Pandemia dotknęła każdy zakątek świata, nie pozostawiając nam złudzeń – będzie z nami już na następne lata, dopóki nie zostanie wynaleziona szczepionka przeciwko SARS-CoV-2. Trzeba nauczyć się żyć w tym nowym, mało przyjaznym świecie. Jak więc chronić się przed koronawirusem?

Koronawirus – profilaktyka

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa należy pamiętać o wytycznych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Do najpowszechniejszych zasad profilaktyki, mającej na celu uchronić nas przed zbyt dużym narostem osób chorych na COVID-19 należą:

  1. Częste mycie rąk przy użyciu wody z mydłem lub środka dezynfekującego na bazie alkoholu.
  2. Zachowanie bezpiecznej odległości od innych ludzi, zwłaszcza kichających lub kaszlących. Odległość taka to powyżej 1m, zaleca się utrzymywanie 1,5-2m odległości między sobą.
  3. Noszenie maski, gdy zachowanie bezpiecznej odległości nie jest możliwe. Oczywiście maski nie chronią przed zachorowaniem na COVID-19, jednak zdecydowanie ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa.
  4. Powstrzymanie się od dotykania okolic oczu, ust i nosa.
  5. Zakrywania ust i nosa podczas kichania lub kaszlu wewnętrzną stroną łokcia lub chusteczką higieniczną.
  6. Zostanie w domu, gdy czujemy się źle, czujemy, jakbyśmy zaczynali chorować.
  7. Skontaktowanie się niezwłocznie z lekarzem w przypadku, gdy zaobserwujemy u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel i trudności z oddychaniem.
  8. Dezynfekcja przedmiotów i powierzchni – koronawirus utrzymywać się może na powierzchniach przedmiotów od kilku godzin, nawet do kilku dni. Ich zdolność do przeżycia jednak jest niska, zwłaszcza przy wyższych temperaturach (30-40 stopni Celsjusza) oraz w starciu z detergentami.

Dodatkowo warto pamiętać o możliwości noszenia rękawiczek w miejscach publicznych. Taki krok ma jednak tylko i wyłącznie sens, jeśli nie będziemy dotykać się po twarzy tymi rękawiczkami, a także w momencie powrotu do domu wyrzucimy lub zdezynfekujemy rękawiczki, ściągając je odpowiednio, by nie dotykać “brudnej” części. W ten sposób zdecydowanie można ograniczyć mycie rąk, które nie jest dla wszystkim dobrym rozwiązaniem (np. ludzie z chorobami skórnymi, wrażliwą skórą dłoni).

Kiedy należy myć ręce?

Zbyt częste mycie rąk nie służy dobrze naturalnej florze bakteryjnej naszej skóry. W dobie pandemii jednak warto pamiętać, że bezwzględnie należy umyć ręce w konkretnych sytuacjach:

  • po kaszlu i kichaniu
  • podczas opieki nad chorą osobą
  • przed, w trakcie, a także po przygotowywaniu posiłku
  • przed jedzeniem
  • po skorzystaniu z toalety
  • w momencie, gdy ręce zostały zabrudzone
  • po kontakcie ze zwierzętami lub odpadami pochodzenia zwierzęcego

WHO zaleca myć ręce ciepłą wodą z mydłem, gdy jednak nie ma takiej możliwości – zaleca stosowanie płynów antybakteryjnych itp., które może być alternatywnym rozwiązaniem, jednak nie powinno być podstawowym środkiem higieny rąk. Ręce powinno się myć min. 30 sekund.

Dezynfekcja rąk żelem antybakteryjnym

Jedną z najważniejszych, podstawowych zadań jest po prostu unikanie dużych zbiorowisk ludzi. W ten sposób minimalizuje się ryzyko zakażenia koronawirusem. Chcąc być na bieżąco i mieć zawsze najświeższe informacje na temat COVID-19 zachęcamy do odwiedzenia strony https://niezalezna.pl/koronawirus/

Jedna myśl na temat “Jak się chronić przed koronawirusem?

  • 6 września 2020 o 20:14
    Permalink

    Już mam dość tego całego koronawirusa, czy co to tam to jest. Trzeba po prostu wrócić do normalności i nauczyć się żyć z tym czymś jak z grypą. Ludzie umierają i będą umierać, nic nowego. Jedyny plus jest taki, że ludzie zaczęli bardziej dbać o higienę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *