Ryby w oczku wodnym zimą – jak o nie zadbać?
Oczko wodne pełne zwinnie przemykających, kolorowych rybek, to marzenie wielu ogrodników. Jednak jak każdy element ogrodu, tak i oczko wodne, a zwłaszcza żyjące w nim zwierzęta wymagają opieki, gdy nadchodzi zima. Jak o nie zadbać, by zdrowo i bezpiecznie dotrwały do kolejnego sezonu? Podpowiadamy kilka niezbędnych kroków, które musisz podjąć, by im to zapewnić.
Czy ryby mogą zimować w oczku wodnym?
Zarówno ryby, jak i rośliny w oczku wodnym zimą muszą zmagać się z bardzo trudnymi warunkami, spowodowanymi niską temperaturą. Dziś skupimy się na tym, jak pomóc przetrwać mroźny okres tym pierwszym. To czy możemy bezpiecznie zostawić na zimę ryby w oczku, zależy od tego, jak głębokie ono jest.
Oczko płytsze niż 120 cm
Rybki w oczku wodnym zimą przetrwają bezpiecznie tylko wtedy, kiedy jego głębokość przekracza 120 cm. Jeśli nie spełnia ono tego wymagania, istnieje duże ryzyko, że przy dużym spadku temperatury, woda zamarznie całkowicie i uśmierci wszystkie żyjące tam zwierzęta. Nie możemy do tego dopuścić, więc konieczne jest wyłowienie ich i przezimowanie w cieplejszych warunkach. Zanim pojawią się pierwsze mrozy, musimy przenieść ryby i rośliny z takiego oczka, a samo oczko opróżnić i dokładnie wysuszyć. Ryby wpuszczamy do odpowiednio dużych zbiorników, np. akwarium czy nawet beczek i umieszczamy je w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze, najlepiej ok. 10°C. Wyjątkiem są ryby egzotyczne, które mogą potrzebować temperatury nawet do 18°C.
Musimy zadbać, aby zbiornik zastępczy był odpowiednio zabezpieczony, a woda w nim natleniona, na przykład pompą stosowaną w akwariach. Ryby przechowywane w niskiej temperaturze, przechodzą w zimowy tryb funkcjonowania, więc potrzebują dużo mniej, lub wręcz wcale, pożywienia. Wystarczy mniej więcej co dwa tygodnie dostarczyć im trochę żywej karmy.
Oczko głębsze niż 120 cm
W oczku wodnym o tej głębokości mogą bezpiecznie przetrwać mrozy, jeśli tylko zadbamy o kilka szczegółów. Wyjątkiem są duże ryby, które mogą wymagać nawet 150 cm. Aby mieć całkowitą pewność bezpieczeństwa swoich pływających podopiecznych, sprawdź w internecie informacje o wymaganiach posiadanych gatunków. Wspomniane wyżej szczegóły, których musimy dopilnować to:
- Napowietrzenie – najważniejszy warunek bezpiecznego przetrwania. Jako że przy wysokich mrozach powierzchnia oczka zamarznie, musimy się upewnić, że nie dojdzie do zaduszenia ryb z powodu braku tlenu. Wycięcie przerębla sprawdzi się, tylko kiedy mróz będzie lekki. Przy dużym spadku temperatury będzie zamarzać ponownie, a kucie lodu może wpływać negatywnie na zimujące ryby. Doskonale sprawdzi się sztuczny przerębel, zawierający podgrzewany pływak, uniemożliwiający zamarznięcie wody wokoło niego.
Możesz też zastosować napowietrzacz do oczka wodnego na zimę lub pompę, musisz tylko pamiętać, aby nie mieszały one wody z powierzchni z cieplejszą przy dnie oczka.
Bardzo wygodne w użyciu i efektywne są preparaty natleniające w postaci tabletek. Zależnie od wielkości zbiornika, jedna tabletka może natlenić wodę nawet na dwa miesiące.
Wszystkie produkty potrzebne do oczyszczenia i pielęgnacji oczka wodnego zimą, znajdziesz na stronie https://trzmiel.com.pl. Siatki ochronne, pompy i napowietrzacze, filtry, preparaty natleniające i uzdatniające wodę, i wszystko inne konieczne do prowadzenia oczka wodnego lub akwarium, można kupić właśnie na tej stronie.
- Karmienie ryb w oczku wodnym zimą jest niewskazane. Z racji stanu uśpienia, w który przechodzą one w tym czasie, zużywają dużo mniej energii i na ogół wystarcza im naturalny pokarm dostępny w oczku. Jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, możesz, jak w przypadku ryb przechowywanych w zbiorniku zastępczym, mniej więcej co tydzień lub dwa podać im trochę karmy. Unikaj jednak suchej, w zimie ryby nie trawią jej zbyt dobrze.
- Oczyszczenie zbiornika – ten krok musisz podjąć, zanim zaczną się niskie temperatury. Usuń wszystkie martwe i suche części roślin pływające w oczku i na jego powierzchni. Zostawione na zimę, będą gnić, zanieczyszczając oczko i zużywając duże ilości tlenu, potrzebnego rybom i żywym roślinom.
Jeśli zastosujesz się do wszystkich zasad mówiących jak zabezpieczyć oczko wodne na zimę, możesz być pewien, że bezpiecznie i zdrowo przetrwają ten trudny dla nich okres.