Czym są gry RPG?

Gry RPG od wielu lat mają ogromną rzeszę fanów. Ilość rodzajów rośnie z roku na rok i coraz więcej osób spędza przy nich czas wolny. Ale co to jest RPG?

Co oznacza skrót RPG?

Co tak naprawdę kryje się za określeniem gra rpg? RPG to skrót od angielskiego wyrażenia role-playing game, czyli gra polegająca na odgrywaniu roli. Polega ona na tym, że tworzymy lub wybieramy postać i prowadzimy ją, odgrywając jej zachowanie w trakcie historii, której jest ona bohaterem. Kim będziemy grać, zależy tylko od nas. Możemy wcielić się w bohatera pomagającego potrzebującym, złodzieja, który tych potrzebujących okrada lub każdą inną rolę, ograniczają nas jedynie zasady gry i nasza fantazja.

Rodzaje gier RPG.

Gatunków gier RPG jest ogromna ilość i każdy ma możliwość znaleźć coś dla siebie. Najbardziej popularne są oczywiście gry rpg fantasy, czyli przygody dziejące się w światach w stylu Śródziemia z trylogii Władca Pierścieni. Wcielamy się tam w rycerzy zakutych w zbroję, magów władających ogniem czy piorunami, ale – jeśli ktoś woli – można być paskudnym orkiem, czatującym na podróżnych i wyzwalającym ich od nadmiaru kosztowności.
Drugą liczną grupą są gry rpg dziejące się w przyszłości lub bardzo odległych galaktykach, czyli sci-fi. Zwiedzanie innych planet i układów, poznawanie najdziwniejszych ras z innych światów czy odkrywanie nowych gwiazd w najdalszych zakamarkach kosmosu.
Kolejnym bardzo popularnym rodzajem są horrory. Czy to polowanie na wampiry i wilkołaki – lub bycie nimi i polowanie na siebie nawzajem, czy to zgłębianie tajemnic przedwiecznych w świecie rodem z ksiąg Lovecrafta – możemy pobać się w zaciszu własnego domu, przeżywając straszne przygody.
To są oczywiście najbardziej znane i popularne gatunki, ale jest dużo, dużo więcej. Światy postapo, w których przemierzamy pustkowia w poszukiwaniu wody i innych ludzi. Opowieści detektywistyczne, w których prowadzimy śledztwa i rozwiązujemy zagadki. Czy oparte na znanych z filmów, czy seriali, dające nam możliwość wcielenia się w znanych z nich bohaterów.

W RPG można wcielać się w role

Jak grać w RPG?

Sposobów na zabawę z grami RPG jest w dzisiejszych czasach bardzo dużo. Najpopularniejsze z nich to gry rpg na PC (komputery osobiste pojawiają się w coraz większej ilości domów) lub planszowe gry RPG. Jeśli chodzi o gry komputerowe, mamy ogromny wybór tytułów, w tym te oparte na tak znanych światach jak Wiedźmin czy Gra o Tron. Towarzyszymy w nich bohaterom znanym z książek czy seriali i pomagamy im przeżyć (lub nie) przygody, które stają na ich drodze.
Najbardziej chyba aktualnie przystępnym sposobem na wypróbowanie czym są gry RPG, są planszowe gry RPG. Wystarczy jedna lub dwie dodatkowe osoby, kilka godzin w weekend i możemy sprawdzić, czy jesteśmy błędnym rycerzem, czy bardziej krnąbrnym orkiem. Wypożyczalnie gier planszowych dają nam możliwość wybrania i wypróbowania, jednej (lub kilku jeśli mamy długi weekend) z wielu gier za niewielką opłatą.
Oczywiście są jeszcze te „prawdziwe” gry RPG, od których wszystko się zaczęło.

„Stare” gry RPG.

Historia gier RPG sięga lat siedemdziesiątych zeszłego wieku. W roku 1973, w Stanach Zjednoczonych panowie Gygax i Arneson wydali (w zasadzie wydał go Gygax, przy zdecydowanym sprzeciwie Arnesona, ale nie zaprzątajmy sobie głowy szczegółami) pierwszy podręcznik do RPG „Dungeons & Dragons”. Na czym polegają te „prawdziwe” gry RPG? Zbiera się grupa znajomych, którzy wcześniej przestudiowali podręcznik do wybranego przez nich, systemu RPG i znają jego wszystkie (lub chociaż większość) zasady. Jeden z nich jest Mistrzem Gry, czyli osobą prowadzącą przygodę. Reszta jest drużyną, która ma tę przygodę przeżyć (lub nie, zależnie od ilości szczęścia i humoru Mistrza Gry). Każda osoba z drużyny wybiera postać, w którą się wcieli i przez resztę sesji odgrywa jej zachowania w sytuacjach w które „wrzuci” ich Mistrz Gry. Czyli – przykładowo i bardzo sztampowo – drużyna wyrusza, aby uratować kogoś z opresji, walczą z przeciwnikami (używając do tego rzutów kostką, które określają powodzenie zadeklarowanych przez graczy akcji) szukają wskazówek, rozmawiając z postaciami niezależnymi (które odgrywa Mistrz Gry) i próbują wykonać misję.
Jednakże w dzisiejszych czasach bardzo trudno znaleźć czas, aby poczynić przygotowania do takiej gry, przestudiować podręcznik (lub podręczniki) przygotować postaci i odbyć wielogodzinną sesję.
Łatwiej usiąść do komputera lub z drugą osobą spróbować gry rpg w postaci planszówki. Do czego gorąco zachęcamy i życzymy połamania mieczy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *