Zastosowanie sztucznej inteligencji

Ostatni rok przyniósł nam ogromny boom na wszystko związane ze sztuczną inteligencją. ChatGPT zwrócił na siebie uwagę ponad stu milionów użytkowników na całym świecie, a jednocześnie przyczynił się do wywiązania się dyskusji na temat społecznych i etycznych aspektów rozwoju i wykorzystania SI/AI. Część użytkowników chwali i chętnie korzysta, część obawia się scenariuszy pokroju sieci Skynet z filmu o Terminatorze. Dziś skupimy się na tym, do czego stosowana jest sztuczna inteligencja.

Sztuczna inteligencja i jej zastosowanie

Niewielu z nas to wie, ale sztuczna inteligencja jest w użyciu już od wielu lat. Jej mniej zaawansowane niż ChatGPT formy, towarzyszą nam na co dzień. Jakie są najpopularniejsze i najczęściej spotykane przez nas zastosowania sztucznej inteligencji? Przykładowo kiedy używamy wyszukiwarki internetowej, żeby znaleźć interesujące nas informacje, w tle działają algorytmy uczące się jak je odnaleźć i najlepiej dopasować do zadanego przez nas zapytania. Kiedy wyszukujemy w sieci informacje na temat produktu, który chcemy zakupić, podobne algorytmy szukają dla nas najlepszych ofert, miejsc, w których możemy je znaleźć, oraz produktów powiązanych, które również mogą nas zainteresować. W krajach bardziej rozwiniętych ekonomicznie i technologicznie, kiedy użytkownik dokona już takiego zakupu, może on zostać dostarczony przez drony lub pojazdy autonomiczne sterowane właśnie przez AI. Kolejnym przykładem wykorzystania sztucznej inteligencji są wszelkiego rodzaju media społecznościowe. Każda nasza aktywność w takich miejscach jak Facebook, Twitter czy Instagram, jest analizowana przez sztuczną inteligencję. AI analizuje nasze posty, obrazy, które wrzucamy, nasze zachowania. Po co? Przede wszystkim, aby dostarczyć nam spersonalizowane reklamy. Ale nie tylko. Dzięki temu może też ograniczać ilość spamu, blokować niewłaściwe treści (jak fałszywe newsy czy mowa nienawiści), a nawet śledzić potencjalne zachowania powiązane z terroryzmem.
Wyżej wspomniane autonomiczne pojazdy, to też bardzo dobry przykład na wykorzystanie sztucznej inteligencji. Coraz więcej firm motoryzacyjnych opracowuje i wdraża do swoich pojazdów system automatycznego kierowcy. Jednym z najpopularniejszych przykładów jest marka Tesla, stworzona przez Elona Muska. Ale nie chodzi tu tylko o użycie AI do prowadzenia samochodu. Wszelkiego rodzaju systemy asystowania kierowcy, również oparte są na SI. Gromadzą informacje z wielu czujników umieszczonych w całym samochodzie i informują o niedomkniętych drzwiach, przypominają o zapięciu pasów czy alarmują kiedy nieświadomie zbliżamy się do granicy pasa ruchu, po którym jedziemy. Są nawet systemy, które wykrywają zużycie opon i dają znać kiedy należy je wymienić.

Badania medyczne z użyciem sztucznej inteligencji

Jak sztuczna inteligencja może pomóc?

Użycie sztucznej inteligencji w praktyce niesie ze sobą bardzo duże korzyści. Przykładowo AI zawarta w systemach bankowych analizuje dane na temat transakcji finansowych i szuka w nich wzorców. Ich analiza pozwala na wyłapywanie zachowań potencjalnie wskazujących na oszustwo. W ten sposób użycie AI pozwala na ochronę przed przestępstwami finansowymi.
Pomaga nam też kiedy korzystamy z poczty elektronicznej. Filtry, nastawione na wyłapywanie konkretnych słów czy zwrotów, blokują niechciane maile, czyli spam. Chronią nas również przed tymi, które mogą zawierać szkodliwe załączniki w postaci wirusów czy ransomware.
Kolejne, niezmiernie ważne zastosowania sztucznej inteligencji mają miejsce we wszelkiego rodzaju usługach komunalnych. Zakłady wodociągowe i energetyczne używają systemów opartych na AI, do sterowania sieciami dystrybucji, optymalizowania ich działania, zapobiegania awariom czy wykrywania usterek.
Dziedziną, niezwykle istotną w naszym życiu, w której zastosowanie sztucznej inteligencji odgrywa coraz większą rolę, jest medycyna. Już teraz są technologie oparte na niej, które ze skutecznością ponad 90% potrafią wykrywać i diagnozować oznaki chorób u pacjentów, na przykład w leczeniu skóry czy oczu. Podobnie jest w kardiologii, onkologii czy nawet psychiatrii i psychologii. Sztuczna inteligencja potrafi analizować dane z badań ze skutecznością przewyższającą nawet zespoły specjalistów.
Następna, również nierozerwalnie związana z naszym codziennym życiem, branża to produkcja żywności. Już teraz używane są w niej systemy związane z AI, które wpływają na polepszenie jakości produkowanego pożywienia, na przykład przez analizę surowych składników i eliminację tych niezdatnych do użycia. Stosuje się też oprogramowanie analizujące przepływ czy wykorzystanie różnych surowców w procesie produkcji i optymalizujące go.
Sztuczna inteligencja jest też stosowana w celu poprawy sytuacji ekologicznej naszej planety. Analizuje ona potężne ilości danych związanych ze środowiskiem, aby pomóc opracować metody zapobiegania katastrofom ekologicznym, przewidywać gwałtowne zjawiska pogodowe czy opracowanie nowych, bardziej ekologicznych materiałów.

Sztuczna inteligencja bezsprzecznie jest narzędziem, które służyć może wielu bardzo istotnym celom związanym z naszym życiem, zarówno codziennym jak i w skali pokoleń. Czy jest to jednak narzędzie bez wad? Jakie są koszty i następstwa wykorzystania tak potężnego narzędzia? To już temat na następny artykuł…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *