Weterynarz onkolog – co zrobić z nowotworem u zwierzaka?

Nowotwory u zwierząt są tak samo groźne jak nowotwory u ludzi. Zagrażają ich życiu i konieczne jest jak najszybsze ich wykrycie i rozpoczęcie leczenia. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowane nie muszą być wyrokiem kończącym życie pupila. Współczesne metody walki z nowotworami pozwalają na dłuższe życie zwierzakom dotkniętym tą chorobą. Co wiemy na temat objawów, wykrywania i walki z nowotworami u zwierząt?

Onkologia weterynaryjna

Moment, kiedy zapada diagnoza: nowotwór, jest ciężki, bez względu na to czy to dotyczy człowieka, czy zwierzęcia. Kiedyś był to wyrok, oznaczający rychły koniec. Ale na szczęście dynamicznie rozwijająca się onkologia weterynaryjna, daje dziś szansę na przeżycie takiego rozpoznania i cieszenie się życiem jeszcze przez długi czas. Przede wszystkim pomocny jest rozwój wszelkiego rodzaju narzędzi służących do diagnozowania pacjentów po wystąpieniu podejrzenia opartego na objawach. Jakie są to objawy w przypadku zwierzaków?
Jeden z najczęstszych to – tak jak u ludzi – znaczna utrata masy ciała, która nie ma uzasadnienia w codziennej diecie czy aktywności ruchowej. Wiąże się ona z drugim charakterystycznym objawem pojawienia się nowotworu – brakiem apetytu. Zaatakowany organizm nie reguluje odpowiednio potrzeby jedzenia, a walka z chorobą zużywa nadmierne ilości energii, co skutkuje chudnięciem. Inne zaburzenia związane z układem pokarmowym, problemy żołądkowe, wymioty i biegunki. Również problemy skórne czy kłopoty z poruszaniem i kończynami, mogą oznaczać poważniejszy problem, niż mogłoby się wydawać. Odchylenia od normy w przypadku wyników kontrolnych badań krwi naszego pupila, też są dobrym powodem, aby skonsultować się z weterynarzem w sprawie możliwego pojawienia się nowotworu. Bardzo ważne jest więc, by te badania wykonywać regularnie, aby w razie czego mieć szansę szybkiego przystąpienia do leczenia. Do diagnozowania, używa się badań histologicznych czy hematologii (czyli badania krwi). Próbki do tych badań pobiera się w trakcie biopsji cienko igłowej lub cytologii. Biopsja może być wykonywana na różnych organach, w zależności od podejrzenia dotyczącego rodzaju możliwego nowotworu. Może to być biopsja kości, biopsja węzłów chłonnych czy narządów wewnętrznych w klatce piersiowej lub jamie brzusznej.
Co zrobić kiedy wiadomo, że dolegliwości trapiące naszego czworonoga faktycznie są wywołane obecnością nowotworu? Wyżej wspomniane badania wykażą, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia. Tych najczęściej spotykanych jest kilka:

  • Chłoniak – jeden z najczęstszych nowotworów u psów i kotów, najczęściej występujący nowotwór krwi
  • Naczyniakomięsak – nowotwór śledziony, najczęściej pojawia się u psów
  • Kostniakomięsak  – również bardzo często występujący u psów, nowotwór kości
  • Histiocytoma – atakuje skórę, głównie u młodych psów
  • Mastocystoma – guz komórek tucznych, najczęstszy nowotwór psiej skóry

Kiedy już zostaje postawiona jednoznaczna diagnoza, przychodzi czas na podjęcie decyzji o rodzaju leczenia. Jeśli jest taka możliwość (zależnie od umiejscowienia i stopnia rozwoju guza), preferowaną metodą leczenia jest zabieg operacyjny mający na celu usunięcie go. W wielu przypadkach to wystarcza, aby pacjent wrócił do zdrowia i cieszył się życiem. Istotny jest fakt, że „nowotwór” wcale nie zawsze oznacza raka. Rak to złośliwa odmiana nowotworu, ale nie wszystkie takie są. Występują nowotwory łagodne, których szansa wyleczenia jest dużo większa.
Co jednak w przypadku, kiedy operacja, z różnych przyczyn, nie jest możliwa? Wtedy onkolog zwierzęcy podejmuje decyzję o zastosowaniu chemioterapii lub radioterapii.

  • Chemioterapia – metoda leczenia oparta na farmakologii, czyli podawaniu leków. Rodzajów chemioterapii stosowanej u zwierząt jest bardzo wiele, zależnie od działań, które są konieczne. Mogą być one podawane doustnie, dożylnie lub bezpośrednio w miejsce występowania guza.
  • Radioterapia – polega na napromieniowywaniu guza i jego okolic przy pomocy promieniowania, które uszkadza/zaburza budowę komórek nowotworu i w ten sposób zmniejsza ich wpływ na organizm.

Wszystkie te trzy  metody często łączy się ze sobą w celu jak najskuteczniejszej walki z guzem.

Przychodnia Weterynaryjna Marysin

Przychodnia weterynaryjna z onkologiem

Jedna z najlepszych, całodobowa klinika weterynaryjna, oferująca między innymi właśnie usługi weterynarza onkologa to Przychodnia Weterynaryjna Marysin w Warszawie. Przez cały tydzień i przez całą dobę, można się tam udać w poszukiwaniu pomocy dla swojego czworonożnego domownika. Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich usług weterynaryjnych, jakie tam znajdziecie, są na stronie: https://www.wetmarysin.pl/

Całodobowa przychodnia weterynaryjna w Marysinie oferuje też usługi specjalistów z wielu innych dziedzin weterynarii: chirurgii, ortopedii, kardiologii, stomatologii, anestezjologii, rehabilitacji czy fizykoterapii. Dysponuje też najnowszym sprzętem, umożliwiającym badania, diagnostykę i zabiegi w zakresie tych wszystkich specjalizacji i zwiększającym komfort pacjentów w trakcie i po zakończeniu leczenia. Lekarze tam pracujący to prawdziwi fachowcy, którzy ciągle rozwijają swoją wiedzę, aby w jak najlepiej zadbać o zdrowie i życie swoich pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *