Akwarystyka – podstawowa wiedza o zakładaniu akwarium

Chcąc założyć swoje pierwsze akwarium warto się do tego porządnie przygotować. Nie chodzi tutaj tylko o zakupiony sprzęt, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania roślin i zwierząt wodnych, ale także o wiedzę na temat samej hodowli ryb i utrzymania równowagi biologicznej wewnątrz akwarium, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że warunki jakie stwarzamy, będą sprzyjające do życia podwodnych istot. Akwarystyka to pasja, która wymaga od nas sporej wiedzy, dlatego przedstawimy tę podstawową, która powinna wystarczyć na początek. 

Kim jest akwarysta?

Akwarysta to osoba, która interesuje się wodnym światem, jest to jego pasja. Za każdym razem poszerza swoją wiedzę i doświadczenie, obcując z tym światem podwodnego życia. Jakimi cechami powinien odznaczać się taki człowiek? Przede wszystkim powinien mieć dużą wiedzę na temat życia podwodnego, a także posiadać silnie rozwinięte opiekuńcze odruchy. Akwaryście zależy na tym, by zapewnić jak najlepsze warunki do życia roślinom i rybom w akwarium. Dba więc nie tylko o wygląd akwarium, ale także o jego funkcjonalność i komfortową obsadę

Ryby w domowym akwarium

Co to jest akwarium?

To zbiornik wodny, o różnych pojemnościach, kształtach, materiałach wykonania i przeznaczeniu. Regularnie czyszczony, zadbany jest świetnym środowiskiem do hodowli ryb i roślin wodnych. Akwarium stanowi wycinek natury w naszym domu, jest też elementem ozdobnym. W przeciwieństwie do natury, akwarium to ekosystem w pełni zależny od człowieka, który o niego musi dbać. Istnieje wiele rodzajów akwariów, w tym słodkowodne czy morskie

Ryba słodkowodna w akwarium

Zakładanie akwarium

Na początek polecamy założenie akwarium słodkowodnego, prostszego i wymagającego mniej wiedzy od początkującego akwarysty, morskie akwarium polecamy bardziej doświadczonym akwarystom. 

Opiszemy krok po kroku, co trzeba zaplanować, by założyć swoje pierwsze akwarium:

  1. Wybór miejsca, gdzie postawi się akwarium – najlepiej unikać miejsc nasłonecznionych, blisko okien czy grzejników. Akwarium jest ciężkie, więc miejsce, gdzie je postawimy musi być wytrzymałe. Dobrze, by w pobliżu był kontakt elektryczny. 
  2. Wybór pojemności akwarium – dla początkujących poleca się zbiornik o pojemności 25 litrów. Jednak warto pamiętać, że im większe akwarium, tym łatwiej utrzymać w nim równowagę biologiczną. Litraż akwarium warto dobierać do ilości i rodzaju ryb, które chcemy w nim trzymać.
  3. Dobór odpowiedniego wyposażenia akwarium – dopasowana pokrywa to podstawa. Innym niezbędnym wyposażeniem akwarium są: filtr, pompa napowietrzająca, grzałka oraz oświetlenie. Ułatwiające utrzymanie w dobrym stanie akwarium będą termometr i testery parametrów wody. Przydadzą się też produkty do czyszczenia akwarium – odmulacz, czyścik do szyb oraz siatka do poławiania. Wszystkie niezbędne sprzęty znaleźć można na https://trzmiel.com.pl. Chcąc wyposażyć odpowiednio akwarium, zanim je zarybimy, przydadzą się nam: żwirek, rośliny, dekoracje oraz ewentualnie tło na tylną szybę akwarium.
  4. Przygotowanie akwarium do uruchomienia – akwarium oraz całe wyposażenie należy umyć wodą, mokrą szmatką. Następnie na dno akwarium wysypujemy żwirek i układamy dekoracje. Kolejnym krokiem jest zalanie akwarium wodą, najlepiej wcześniej przygotowaną, z której wyparował chlor lub wodą uzdatnioną. Akwarium wypełniamy do połowy, a następnie sadzimy rośliny, by w kolejnym kroku dopełnić wodą całe akwarium. Podłączamy urządzenia do prądu i gotowe!
  5. Zarybienie akwariumnie można od razu zarybić akwarium po jego przygotowaniu, najpierw to akwarium musi stworzyć równowagę biologiczną oraz wytworzyć odpowiednie kultury bakterii, które tę równowagę pomogą utrzymać. Ten proces trwa około 2 tygodnie i po tym czasie dopiero można myśleć nad kupnem i wpuszczeniem ryb do akwarium.

Jedna myśl na temat “Akwarystyka – podstawowa wiedza o zakładaniu akwarium

  • 3 listopada 2020 o 12:10
    Permalink

    Prosto i przejrzyście – tak chciałem. Dzięki za ten artykuł!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *