Zwyżki – jakie udogodnienia się w nich montuje?

Zwyżki to szeroka grupa maszyn służących do przenoszenia oraz podnoszenia ludzi i sprzętu na określone wysokości. Kojarzone są przede wszystkim z branżą budowlaną z racji tego, że ten sektor wykorzystuje je najczęściej, ale znajdują zastosowanie również w dużych gospodarstwach rolnych, portach lotniczych i morskich, magazynach, tartakach czy przy prowadzeniu prac porządkowych. Wiele z modeli dostępnych na rynku wyposażona jest w różnego rodzaju udogodnienia, które poprawiają jakość pracy operatorów. O jakich udogodnieniach mowa?

Podnośniki koszowe, podesty masztowe czy ładowarki teleskopowe obrotowe i sztywne określane są jednym mianem – to zwyżki. W zależności od typu oraz modelu mogą być używane na nierównym gruncie, wewnątrz budynków albo tam, gdzie dotarcie do przestrzeni, które wymagają konserwacji byłoby utrudnione. Coraz częściej wykorzystuje się je nie tylko na placach budowy, lecz także w obiektach logistycznych, przy rozwieszaniu reklam wielkoformatowych, montowaniu dekoracji okazjonalnych, wycince drzew oraz nagrywaniu ujęć do filmów i seriali. Szczególnie popularne są ładowarki teleskopowe, które ze względu szeroką ofertę osprzętu dodatkowego, uznaje się za maszyny uniwersalne. Jakie udogodnienia można w nich znaleźć?

Rozwiązania wpływające na bezpieczeństwo pracy operatora

M.in. przeszkloną kabinę – w niektórych modelach w wersji z przeszkleniem przedłużonym na dach, żeby zwiększyć widoczność i tym samym ułatwić działanie operatorowi, 100-procentową filtrację powietrza wewnątrz maszyny, co pozwala na działanie w każdych warunkach, nawet przy dużym zapyleniu bez narażania zdrowia osoby kierującej ładowarką czy autopoziomowanie, które po naciśnięciu jednego przycisku poziomuje sprzęt na podporach. To ostatnie rozwiązanie przydaje się wtedy, gdy konieczne jest wykonywanie prac na wzniesieniach albo na nieregularnym podłożu.

Oprócz tego, żeby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pracy operatorów, montuje się systemy wykrywania obciążenia, wykrywania osprzętu dodatkowego, napęd na cztery koła oraz tylną oś dostosowującą się do warunków panujących w terenie.

Gdzie kupić lub wynająć ładowarki teleskopowe, w tym ładowarki obrotowe? Np. bezpośrednio u producenta: https://www.magnith.pl

Podnośniki koszowe, podesty masztowe

Udogodnienia dodatkowe

To nie wszystko. Maszyny mogą mieć także regulowane fotele i kolumny kierownicze, panele zdalnego sterowania, dzięki którym da się obsługiwać jazdę oraz pracę ładowarki bez konieczności siedzenia wewnątrz i systemy pokonywania wzniesień, żeby łatwiej przejechać przez pagórki tam, gdzie dotarcie do miejsca działania nie jest możliwe od innej strony.

Poza tym w ładowarkach różnych marek stosuje się również system ogrzewania i klimatyzacji, aby operator, który przez kilka godzin siedzi w kabinie, bez względu na temperatury na zewnątrz nie odczuwał chłodu lub gorąca.

Część modeli wyposażana jest w ekrany dotykowe wyświetlające podstawowe informacje na temat aktualnego stanu maszyny np. wskaźnik obciążenia czy dane dotyczące silnika, a także pozwalające na sterowanie wybranymi funkcjami.

To, co dokładnie znajdzie się w środku, zależy przede wszystkim od producenta. Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych są linie ładowarek z bardzo bogatym wyposażeniem, ale są też takie, w których bazuje się na podstawie i różne rozwiązania trzeba dokupić dodatkowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *