Łódzka kuchnia kiedyś i dziś

Przemierzając ulice Łodzi nie sposób nie zauważyć przepięknej architektury, zarówno tej starszej jak i tej nowoczesnej. Coraz częściej można zauważyć na ulicach nowe restauracje czy zatłoczone kawiarnie, jednak czy wiadomo jak bardzo różnią się potrawy, które obecnie jedzą Łodzianie od tych sprzed stu czy dwustu lat?

Prażoki, zalewajka, czyli łódzka kuchnia sprzed wieków

Łódź nazywana jest miastem czterech kultur, ponieważ łączy w sobie kulturę polską, żydowską, niemiecką  i rosyjską. Wiele lat temu, w czasach rozkwitającego przemysłu w Łodzi, niewiele osób mogła sobie pozwolić na wizyty w restauracjach. Poza wytrawnymi daniami z fabrykanckich kuchni, królowały prażoki, kluski żelazne czy słynna zalewajka. Wielu z Łodzian nadal kojarzy te dania ze swoją młodością, potrawami podawanymi przez ich babcie czy mamy. Żadna z tych potraw nie jest wytworna, a raczej wprost przeciwnie. Opierają się na tanich, ogólnodostępnych składnikach

Prażoki jak i kluski żelazne powstają z gotowanych ziemniaków połączonych z mąką i często podaje się je z kapustą. Sama zalewajka też zawiera w sobie gotowane ziemniaki, ale również żur. Te proste składniki sprawiały, że dania były sycące, a do tego tanie. Inną znaną zupą z regionu jest wodzianka, czyli bardzo prosta zupa gotowana na czerstwym chlebie, z dodatkiem czosnku i tłuszczu. Do jednych ze słynniejszych dań zaliczyć należy także knedle z truskawkami podawane najczęściej w towarzystwie młodej kapusty, jest to tak zwane “bałuciarskie” danie, od nazwy jednej z dzielnic Łodzi – Bałut

Pizza, kebab i burgery

Obecnie zdecydowanie mniej jest restauracji, gdzie podaje się tego rodzaju tradycyjne, łódzkie potrawy. Przede wszystkim królują na mieście dania kuchni amerykańskiej, takie jak pizza czy hamburgery. Jednak nawet wszechobecne budki z jedzeniem powoli zaczynają polepszać swoją jakość. Coraz rzadziej można spotkać burgery z surówkami znane z lat 90, a ich miejsce zajmują burgery z prawdziwej wołowiny. Za to zapiekanki czy pizze z mikrofali zastąpiły te, które są wypiekane na miejscu. Niewątpliwy sukces w Łodzi odniosły punkty, gdzie sprzedawane są kebaby. Ta turecka potrawa szturmem podbiła podniebienia Łodzian, zyskując wiernych fanów. Fast foody cieszą się dużym zainteresowaniem, w szczególności z nieśmiertelnym ketchupem, musztardą czy majonezem.

Pizza, kebab, burgery i inne fast foody

Światowa kuchnia

Oprócz fast foodów, obecnie w Łodzi królują restauracje serwujące dania z przeróżnych zakątków świata. Można więc w Łodzi znaleźć restauracje włoskie, gruzińskie, ukraińskie, japońskie, chińskie, meksykańskie i wiele, wiele innych. Łódź nie zatraciła jednak swoich korzeni i dalej w mieście można znaleźć takie restauracje, w których serwuje się tradycyjne łódzkie dania, jak zalewajka czy kapuśniak z prażokami, a także kuchnię typowo żydowską, niemiecką czy rosyjską. 

Preferencje kulinarne zmieniają się wraz z polepszaniem się sytuacji finansowej mieszkańców. Kiedyś w Łodzi królowało tanie, domowe jedzenie, takie jak wodzionka czy kluski żelazne, a dziś coraz częściej wychodzimy, aby coś zjeść na mieście. Czasem są to bardziej wykwintne potrawy, a czasem są to szybkie dania na wynos.

Jedna myśl na temat “Łódzka kuchnia kiedyś i dziś

  • 14 października 2020 o 12:05
    Permalink

    Och, prażoki z kapuśniakiem. Najlepsze danie!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *