Czym jest wypalenie zawodowe ?

Przez wiele lat niektórzy z nas ciężko pracują, od rana do wieczora. Kończą dobre uczelnie  i marzą o pracy idealnej, która zapewni byt na poziomie. Kiedy już zdobędą taką pracę, która spełnia ich wymagania, zaczyna się wielka radość. Widać efekty czasu spędzonego w bibliotekach, na kursach czy na zajęciach. Po kilku latach intensywnej pracy może jednak nadejść zmęczenie, frustracja i przygniatający nas natłok pracy. Staramy się wykonać projekt, ale wciąż nie wychodzi tak, jak powinien. Dopada nas wtedy spadek koncentracji i zapału do pracy. Odczuwamy kompletny brak motywacji. Co zrobić w takiej sytuacji ? 

Motywacja drogą do sukcesu

Nie od dziś wiadomo, że wypalenie zawodowe spowodowane jest zbyt dużym obciążeniem w pracy lub złym kontaktem z pracodawcą lub współpracownikami. Bez względu na przyczyny takiego uczucia lekarstwem jest motywacja. Dobrze jeśli ta zostanie zastosowana przez pracodawcę. Pokaże on w ten sposób troskę o swoich pracowników, pokazując się z empatycznej strony i jednocześnie podkreśli i umocni swoją pozycję lidera. Motywacja może przebiegać na kilku płaszczyznach.

  • motywacja pieniężna

Nie musi to być od razu bardzo duża podwyżka, ale nawet mała premia wystarczy, by zmotywować pracownika do dalszego działania. Można ogłosić w firmie konkurs dla najlepszych projektów. Perspektywa nagrody zmobilizuje pracowników i pozwoli im na kreatywność.

  • pochwała

Niby nic wielkiego, a działa. Kilka dobrych słów na temat czyjejś pracy podwyższa samoocenę podwładnego. Każdy człowiek lubi komplementy, które mają dodatkowy efekt uboczny – motywują do dalszego działania.

  • dodatkowe kursy/szkolenia

Dofinansowanie wybranych kursów, szkoleń, które pozwolą na rozwój pracowników to idealny motywacyjny pomysł. Wielu z nich doceni pomysł i zaangażowanie swojego szefa. Jednocześnie taki kurs czy szkolenie, pozwoli na chwilę odejść od codziennych obowiązków, dając odpocząć pracownikowi, który może wrócić ze świeżą głową do odstawionego projektu. Dodatkowo po takim kursie czy szkoleniu pracownik może znaleźć rozwiązanie swoich problemów, jednocześnie podnosząc kompetencje.  

Profesjonalny coach prowadzący zajęcia motywujące

Coach – lekarz kompleksów

Jeśli jako pracodawca nie jesteśmy w stanie, albo nie mamy pomysłu w jaki sposób zmotywować swoich pracowników, nic straconego. Tutaj na pomoc przychodzi coach. Profesjonalista, który nie tylko przysłuży się w rozwoju kariery pracowników, ale i pomoże w budowaniu ich samooceny. Skupi się na dobrych stronach pracowników oraz założonych celach. Czerpiąc swoja wiedzę z psychologii i biznesu dobrze zmotywuje pracowników firmy używając odpowiednich metod. 

Istnieją zawody, które są bardziej narażone na wypalenie zawodowe. Są to profesje, które polegają na powtarzalnych czynnościach lub ciągłym stresie emocjonalnym. Tutaj można podać kilka przykładów jak: nauczyciel, psycholog, pielęgniarka czy pracownik socjalny. Ważne jest, by zapewnić takim ludziom odpowiednią motywację, by nie zrezygnowali szybko z obranej kariery zawodowej, wypalając się przez monotonię czy ciężką pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *