Badania lekarskie do pracy – jak często i jakie pakiety dla firm oferują centra medyczne?

Przed podjęciem pracy, a także w trakcie jej trwania ważne jest, by mieć aktualne badania lekarskie, które dbają o nasze zdrowie w warunkach pracy, w jakich się znajdujemy. To też dodatkowo potwierdzenie dla pracodawcy, że pracownik jest dalej zdolny do pracy. Jak często jednak posyłać pracownika na badania okresowe?

Badania wstępne

Nie ma wątpliwości kiedy wysłać pierwszy raz pracownika na badania wstępne do pracy, tzw. profilaktyczne. Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę przed przystąpieniem do obowiązków powinien przejść badanie wstępne u lekarza medycyny pracy. Takie badania mają na celu stwierdzenie, czy pracownik jest zdolny do wykonywania danej pracy na danym stanowisku, w określonych przez pracodawcę warunkach. 

Medycyna pracy – jak często badania okresowe?

W celu utrzymania dobrego zdrowia, a także zdolności do pracy należy przeprowadzać badania okresowe. Najczęściej dokonuje się ich po zmianie stanowiska i warunków pracy czy przed upływem terminu ważności poprzednich badań lekarskich. Okresowe badania pracownik odbywa, w zależności od warunków, w jakich pracuje, w przedziale od roku do pięciu lat. Terminy kolejnych badań lekarskich ustala lekarz medycyny pracy, podając go pod koniec badania wstępnego lub poprzedniego badania okresowego. 

Badanie lekarskie do pracy

Pakiety dla firm

Wiele centrów medycznych oferuje pakiety dla firm, w tym Polmed https://polmed.pl/pakiety-firmowe/ . Przygotowanie odpowiednich pakietów dla pracodawców, w celu zapewnienia jak najlepszej opieki medycznej oraz działań z medycyny pracy to podstawa prężnie funkcjonującej firmy. W ofercie więc znajdują się różne pakiety, oferujące różne zakresy świadczonych usług. Do dyspozycji firmy mają 5 pakietów: 

  1. Bronze – którego ceny zaczynają się od 19 zł miesięcznie i zawiera podstawową opiekę zdrowotną, kompleksową opiekę lekarzy specjalistów, prowadzenie ciąży i kompleksowe badania laboratoryjne i diagnostyczne.
  2. Silver – cena tego pakietu zaczyna się od 32 zł za miesiąc, zawiera wszelkie udogodnienia oferty Bronze, poszerzając ją o profilaktyczny przegląd stanu zdrowia pracowników.
  3. Gold – za ten pakiet zapłacić przyjdzie od 45 zł za miesiąc i prócz wcześniej wymienionych udogodnień, zawiera także ofertę rehabilitacji i konsultacji profesorskich.
  4. Platinum – cena tego pakietu zaczyna się od 75 zł miesięcznie i zawiera dodatkowo do wcześniej wymienionych składowych ofert Bronze, Silver i Gold: chirurgię jednego dnia, wizyty domowe, transport medyczny na terenie całej Polski oraz stomatologię zachowawczą.
  5. VIP – to najdroższy, jednak najbardziej kompletny pakiet, zaczynający się od 145 zł za miesiąc. Zawiera pełną ofertę Polmed, która obejmuje usługi wymienione we wcześniejszych pakietach, a także: chirurgię stomatologiczną, roczne bilanse stanu zdrowia oraz koordynację hospitalizacji.

Niezależnie od wybranego pakietu ważne jest, by nie zapominać o swoim zdrowiu i badaniach wstępnych, okresowych oraz kontrolnych, które definiują naszą zdolność do dalszej pracy poprzez ocenę naszego stanu zdrowia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *