Akwarium morskie – jak zacząć przygodę

Już od dziecka wielu z nas fascynuje akwarystyka. Na początku jest to oczywiście zainteresowanie teoretyczne, czyli oglądanie akwariów pełnych kolorowych rybek w sklepach zoologicznych albo u znajomych, którzy posiadają je w domu. Rodzice nie zawsze mają czas, aby wraz z dzieckiem zająć się opieką nad takim akwarium, a wymaga to czasem sporo pracy. Ale kiedy dorastamy, a pasja ta w dalszym ciągu w nas pozostaje, możemy podjąć wyzwanie i zdecydować się na posiadanie takiego akwarium w domu.

Czy akwarium morskie jest trudne w utrzymaniu?

Akwarystyka to bardzo stara dziedzina wiedzy. Jej początki sięgają ponad 4 tysiące lat wstecz! Starożytni Chińczycy i Sumerowie hodowali rybki w celach rozrywkowych, przechowując je w ozdobnych wazach lub oczkach wodnych w ogrodach. Z kolei w starożytnym Rzymie, budowano baseny, w których hodowano ryby morskie. Akwarystyka, czyli hodowla roślin i zwierząt w szklanych akwariach to bardzo popularne hobby. Akwarysta, osoba, która zajmuje się taką hodowlą amatorsko lub zawodowo, może wybrać jaki rodzaj akwarium chce posiadać:

  • Akwarystyka słodkowodna -zajmuje się hodowlą roślin i zwierząt występujących wyłącznie w słodkich wodach
  • Akwarystyka morska – odpowiedni, skupia się na roślinach i zwierzętach morskich.
Akwarium morskie z tropikalnymi rybami

Dziś skupimy się na tym drugim rodzaju. Posiadanie akwarium z rybami morskimi, ze względu na naturę hodowanych tam zwierząt i roślin może być czasem dość wymagające. Fauna i flora morska są bardziej wrażliwe na warunki panujące w ich środowisku, więc zapewnienie idealnych warunków dla nich wiąże się z nakładem pracy i środków, zwłaszcza w początkowej fazie realizacji projektu. Ale widok własnego, małego oceanu w naszym mieszkaniu, zdecydowanie jest w stanie nam to wynagrodzić. Z racji wyżej wspomnianej specyfiki środowiska morskiego, zaleca się wybierać w tym celu akwaria o większej pojemności. W takich zbiornikach łatwiej utrzymać optymalne warunki potrzebne do bezpiecznego hodowania morskich organizmów. Jeśli jednak nie chcemy na początek ryzykować lub nie jesteśmy pewni czy akwarystyka wciągnie nas na dłuższą metę, możemy zakładanie akwarium morskiego rozpocząć od mniejszego rozmiaru. Ale zanim przejdziemy do wyboru zbiornika, musimy zacząć od nabycia niezbędnej wiedzy na temat akwarystyki. Jest to konieczne, żeby wiedzieć, jak założyć akwarium morskie, jak o nie dbać, jakich środków to wymaga i z czym się wiąże na co dzień. Sam proces zdobywania wiadomości na ten temat, może zresztą być dobrym wskaźnikiem tego czy faktycznie jest to coś dla nas. Ale nawet jeśli ilość informacji nas trochę przestraszy, nie należy się zniechęcać. Pielęgnacja takiego akwarium to coś, czego można się nauczyć i praktycznie każdy jest sobie w stanie z tym poradzić. Wymaga to jedynie uzyskania pewnej dawki wiedzy, ale w czasach kiedy prawie każdy ma dostęp do Internetu i ogromu informacji tam zawartych, zdecydowanie nie jest to zadanie niemożliwe. Kilka czynności, które musimy wykonywać regularnie (dolewanie i podmiana wody, kontrola jej parametrów, suplementacja) nie są czaso- ani pracochłonne, konserwację sprzętu wykonuje się rzadziej, natomiast dbanie o samo akwarium wymaga w zasadzie sporadycznych zabiegów, jak na przykład przesunięcie filtra lub pompy.

Koralowce w akwarium morskim

Co do akwarium morskiego?

Kiedy już posiądziemy niezbędną wiedzę i wiemy, z czym wiąże się posiadanie akwarium morskiego w salonie, możemy przystąpić do wyboru zbiornika i sprzętu potrzebnego do jego prawidłowego funkcjonowania. Na początek decydujemy, jaka wielkość będzie dla nas odpowiednia. Czy chcemy zacząć bezpiecznie i zachowawczo, od niewielkiego akwarium, czy chcemy od razu rzucić się na głęboką wodę i wybrać jedno z tych największych. Rzeczą, o której musimy pamiętać w tym momencie, są koszty. I nie chodzi tylko o początkowy wydatek na zbiornik. Większe akwarium, to większe pieniądze potrzebne do jego utrzymania. Woda, sól do jej zasolenia, prąd potrzebny do filtrowania, ogrzewania i oświetlenia wnętrza – wraz z rozmiarem rośnie koszt.
Jeśli postanowimy wybrać mniejsze akwarium, mamy kilka opcji do wyboru jeśli chodzi o to, co chcemy w nim hodować. Możemy zdecydować się na założenie akwarium w stylu fish-only, czyli jak sama nazwa wskazuje, zawierającego same ryby. Wymaga ono niewiele sprzętu i zawartości dodatkowej (w stylu ozdób) i tak naprawdę najbardziej złożonym krokiem będzie dobranie odpowiednich gatunków ryb, aby mogły żyć zgodnie w stworzonych przez nas warunkach. Albo możemy pójść w całkowicie przeciwnym kierunku i urządzić sobie zbiornik całkowicie pozbawiony ryb. Wypełniamy go miękkimi koralowcami wybranych przez siebie rodzajów, do tego możemy dorzucić na przykład kilka odmian krewetek i/lub ślimaków.
Jednak jeśli wybierzemy większy zbiornik, otwierają się przed nami możliwości stworzenia mini oceanu w swoim mieszkaniu. W takim akwarium można urządzić sobie rafę koralową, składającą się z koralowców twardych i wielu gatunków przepięknych morskich ryb. Koralowce nie tylko niezwykle ładne, ale służą jako środowisko życia i schronienie dla wielu małych bezkręgowców i rybek. Aby osadzić taki koralowiec w akwarium, potrzebna będzie tzw. żywa skała. Nie jest ona jedynym wyjściem, jest jednak w dalszym ciągu najczęściej używanym.

Profesjonalny sklep akwarystyczny Trzmiel

Sprzęt do akwarium morskiego

W zależności od tego, jakie rośliny i zwierzęta zdecydujemy się hodować w naszym akwarium, musimy dobrać do tego odpowiedni sprzęt. W prawidłowym doborze oprzyrządowania przyda się pomoc specjalistów, wiedzących wszystko o akwarystyce morskiej, akwarystyce słodkowodnej oraz oczkach wodnych. Taką pomoc możecie znaleźć w profesjonalnym sklepie akwarystycznym Trzmiel. Na każdym kroku przygody z posiadaniem akwarium morskiego przyjdą z pomocą i zapewnią wszystko, co jest do tego potrzebne. Oświetlenie, grzałki, filtry, pokarmy dla ryb, odpieniacze, a nawet leki dla mieszkańców twojego domowego oceanu. To wszystko i wiele więcej znajdziesz na ich stronie internetowej: https://trzmiel.com.pl/

Sklep akwarystyczny Trzmiel, to najlepsze miejsce zarówno dla początkujących, stawiających pierwsze kroki w akwarystyce, jak i dla starych wyjadaczy, potrzebujących wysokiej klasy sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *