Centrum ogrodnicze – pomysł na dobry biznes

W dzisiejszych czasach jedyny sposób, żeby zarobić naprawdę niezłe pieniądze, to dobry pomysł na biznes. W związku z ogromnym wzrostem świadomości ekologicznej i coraz poważniejszym podejściem do zdrowego stylu życia, biznes łączący oba te zagadnienia ma spore szanse na powodzenia. Doskonałym przykładem takiego przedsięwzięcia może być założenie centrum ogrodniczego. Każdy pasjonat ogrodnictwa z żyłką do interesów prowadząc firmę tego typu może spełniać się w swojej miłości do roślin, a jednocześnie stworzyć zyskowny interes.

Jak założyć centrum ogrodnicze

Jak w przypadku zakładania jakiejkolwiek udanej działalności gospodarczej, podstawowym krokiem jaki należy wykonać jest stworzenie dokładnego planu biznesowego. Po pierwsze jest on niezbędny przy staraniu się o dofinansowanie lub dotację na założenie działalności gospodarczej. Po drugie będzie on niesamowicie przydatny na każdym etapie życia firmy – od jej zakładania począwszy na udanym prowadzeniu skończywszy.

Bardzo ważną częścią tworzenia planu biznesowego i prowadzenia centrum ogrodniczego, będzie wybór jak najlepszej lokalizacji. Musimy wybrać miejsce, które będzie umożliwiało dogodny dojazd dla klientów i dostawców i nie za dużą odległość od tych drugich. Ważne też jest, aby od razu zorientować się w konkurencji w najbliższej okolicy. Ważną częścią planu biznesowego jest analiza SWOT, czyli silnych stron, słabości, szans i zagrożeń dla firmy.

Plan biznesowy musi uwzględnić również informację na temat okolicy, w której zakładane będzie centrum ogrodowe i jej potencjalny wpływ na rozwój firmy. Poza tym trzeba zawrzeć w nim informacje na temat wydatków, inwestycji i planowanych zysków.

Wymagane zezwolenia

Prowadzenie sklepu ogrodniczego wymaga posiadania koncesji na obrót nasionami oraz środkami ochrony roślin. Ponadto każdy pracownik musi zostać wyszkolony w obu tych zagadnieniach.

Planowanie oferty produktowej

Już na początkowym etapie zakładania centrum ogrodniczego, należy dokładnie rozważyć jakie zaopatrzenie trzeba mu zapewnić, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. Trzeba więc w tym celu dokładnie przeanalizować zarówno potrzeby lokalnych klientów, jak i ofertę konkurencji w najbliższej okolicy. Dobrze też jest znaleźć swoją specjalność, która wyróżni się na tle innych hurtowni ogrodniczych.

Wybór lub budowa lokalu

W zależności od budżetu, działkę na centrum możemy kupić i postawić na niej budynek odpowiedniej wielkości lub – w przypadku mniejszego kapitału – wynająć. To drugie wyjście jest oczywiście dużo tańsze, natomiast minusem jest ograniczenie dostępnymi ofertami.

Oprócz budynku spełniającego wymagania powierzchniowe, potrzebny też będzie plac na ekspozycję części asortymentu oraz miejsce na parking – bardzo ważne zarówno dla klientów jak i dostawców.

Zaopatrzenie centrum ogrodnictwa

Oprócz samych towarów, które będą w ofercie, niezbędne jest wyposażenie sklepu. Muszą się w nim znaleźć stoły i wózki na prezentację sadzonek mniejszych roślin np. kwiatów w doniczkach. Oprócz tego potrzebne są regały i półki na narzędzia, nasiona, nawozy i inne artykuły ogrodnicze. Potrzebny będzie nam też samochód, często po zaopatrzenie będzie trzeba jechać samemu, na przykład na targ lub gdy dostawca nie będzie mógł dostarczyć towarów na czas ze względu na dużą ilość zamówień.

Bogaty asortyment centrum ogrodniczego

Wyszkoleni pracownicy

Aby zapewnić klientom profesjonalną obsługę, która będzie gotowa odpowiedzieć na wszelkie pytania i udzielić potrzebnych porad, warto postarać się o zatrudnienie osób z pasją i doświadczeniem w kwestii ogrodnictwa.

Marketing i promocja

Centra ogrodnicze w Polsce rozwijają się dynamicznie i konieczne jest wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi, aby zdobyć zainteresowanie klientów. Aktualnie nawet kilkadziesiąt procent kupujących rozpoczyna poszukiwania interesujących ich towarów online. Dlatego niezbędne jest posiadanie strony internetowej i profili na mediach społecznościowych.

Więcej niezbędnych informacji na temat zakładania i prowadzenia centrum ogrodniczego, można znaleźć na stronie: https://centra-ogrodnicze.pl/jak-otworzyc-centrum-ogrodnicze-i-odniesc-sukces-poradnik-krok-po-kroku/. Jest tam obszerny poradnik dokładnie opisujący kolejne kroki zakładania i prowadzenia tego typu działalności, łącznie z przybliżonymi kwotami potrzebnymi na konkretne wydatki związane z tym przedsięwzięciem.

Biorąc pod uwagę coraz większe zainteresowanie dobrem naszej planety i troską o własne zdrowie, ilość ogrodników-hobbystów rośnie z dnia na dzień. Dlatego dobrze przygotowany i realizowany plan prowadzenia centrum ogrodniczego, ma spore szanse powodzenia. Pozwoli to uczynić ze swojej pasji nie tylko styl życia, ale i bardzo opłacalny interes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *