Dlaczego warto odwiedzić Aleksandrów Łódzki?
Aleksandrów Łódzki, to miasto w Polsce, które znajduje się w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim. Należy ono do aglomeracji łódzkiej, miasto satelickie Łódź. To miasto jest członkiem Związku Miast Polskich. Według danych z 2017 roku, posiada ono 21 739 mieszkańców. Aleksandrów Łódzki, to miasto które dba o swoich mieszkańców i jest otwarte na turystów. Posiada wiele ciekawych miejsc i atrakcji dla osób odwiedzających. Co warto zobaczyć odwiedzając Aleksandrów Łódzki? Jakie atrakcje posiada dla swoich mieszkańców to miasto?
Atrakcje dla mieszkańców i odwiedzających Aleksandrów Łódzki
W Aleksandrowie Łódzkim znajduje się wiele ciekawych obiektów dla każdego odwiedzającego to miasto oraz dla jego mieszkańców. Posiada ono ogromny Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji z którego można korzystać i odbywa się tam wiele ciekawych imprez. Poza tym, dla miłośników sportu, w Aleksandrowie Łódzkim znajduje się także Miejska Pływalnia “Olimpijczyk”. Znajdzie się także coś dla młodzieży i dzieci, takie atrakcje jak skate park oraz korty, w których skład wchodzą boiska do piłki nożnej, koszykówki oraz place zabaw.
W Aleksandrowie Łódzkim zwiedzający jak i mieszkańcy mogą rozwijać swoje pasje i szlifować talenty korzystając z szerokiej infrastruktury sportowej, w tym basenu “Olimpijczyk” oraz innych obiektów sportowych. Uprawianie sportu niesie ze sobą mnóstwo zdrowotnych korzyści. Każdy mieszkaniec może rozwijać swoją sprawność fizyczną, rozwijać się w różnych dziedzinach sportowych i poprawiać formę. Dodatkowo każda osoba potrzebująca rehabilitacji, znajdzie pomoc w tych ośrodkach. Sport jest szczególnie ważny w rozwoju młodego człowieka, dlatego zabierając swoje dzieci w takie miejsca możemy zaszczepić w nich zamiłowanie do sportu, co w przyszłości może stać się ich zawodem i ogromną pasją.
Inną atrakcją, która niewątpliwie wyróżnia Aleksandrów Łódzki są torfowiska Rąbień. Jest tp miejsce, w którym możemy obcować blisko z naturą. Torfowiska Rąbień są jednym z najciekawszych przyrodniczo miejsc w środkowej Polsce. Ten rezerwat przyrody został utworzony w 1988 roku i od tego czasu jego celem jest ochrona zachowania torfowiska wysokiego oraz występującej tam roślinności. Chroniony jest teren doliny pomiędzy wydmami, w których znajduje się dawniej eksploatowane torfowisko. Obecnie miąższość torfu na obszarach niewyeksploatowanych wynosi 1,5 – 3 m sześciennego. Najcenniejszym zbiorowiskiem roślinnym w rezerwacie jest mszar torfowcowo-wełniankowy, który jednak jest w wielu miejscach wypierany przez roślinność szuwarową lub leśną. Rezerwat torfowisk jakie posiada Aleksandrów Łódzki jest bardzo bogaty we florę i faunę. W skład samej flory wchodzi siedem różnych chronionych gatunków roślin. Natomiast w kwestii fauny występuje tam 68 różnych gatunków ptactwa, w większości wodno – błotnego. Żyje w nim również sporo ciekawych gadów.
Jeśli jesteś zainteresowany atrakcjami jakie znajdują się w Aleksandrowie Łódzkim, odwiedź tę stronę internetową i dowiedz się więcej: https://aleksandrow-lodzki.pl.
Aleksandrów Łódzki i jego historia
Aleksandrów Łódzki posiada ciekawą historię, która zaczyna się w XIX wieku ok. 1816 roku. Powstała wtedy tam osada, której założycielem był Rafał Bartoszewski herbu Sulima, który ufundował tam również miejscową parafię katolicką pw. św. Rafała Archanioła. W 1820 roku Rajmund Rembieliński nazwał Aleksandrów Łódzki jednym z lepszych miasteczek jakie znajdują się w Polsce. Twórcą planu urbanistycznego całej nowej osady był Austriak – Bernard Schuttenbach. Wtedy Bartoszewski nadał swemu miasteczku nazwę na cześć panującego wtedy cesarza rośli oraz króla Polski Aleksandra I, co miało wpływ na uzyskanie dla niego w roku 1822 praw miejskich. Po śmierci Bartoszewskiego w roku 1824 właścicielami miasta została rodzina Kossakowskich herbu Dołęga. Po 1832 roku miasteczko zaczęło gospodarczo podupadać, nie powstrzymując konkurencji miast sąsiadujących ośrodków włókienniczych takich jak Łódź, Zgierz oraz Pabianice. Aleksandrów Łódzki, to miasto z ciekawą historią, które warto odwiedzić.