Czym jest i kiedy jest nam potrzebna ortopedia weterynaryjna?

Ortopedia zwierząt jest tak samo istotna jak ortopedia dla ludzi. Ortopeda weterynarz, to lekarz który specjalizuje się w ortopedii i najczęściej jest to chirurg. Lekarz o tej specjalizacji posiada wiedzę oraz umiejętności z zakresu diagnostyki oraz leczenia chorób narządu ruchu. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że narząd ruchu to nie tylko kości, ale także mięśnie i ścięgna, które wchodzą w skład budowy ciała zwierzaka. Ortopeda weterynaryjny jest lekarzem, który pomoże nam w przypadku kiedy nasz zwierzak kuleje, czego nigdy nie powinniśmy lekceważyć.

Czym jest kulawizna u zwierząt?

Kulawizna oznacza u zwierząt to, że ich kończyna jest odbarczana przez inne, by zmniejszyć ból, który czuje przy obciążaniu danej nogi. Zdarza się, że kulawizna jest  niewielka, do tego stopnia, że właściciele nawet jej nie zauważają. Ortopeda weterynarz stosuje skalę od 0 do 5 i w ten sposób określają stopień i nasilanie się kulawizny. 0 oznacza brak kulawizny, 1 świadczy o niewielkiej kulawiźnie, która pojawia się w kłusie, najczęściej wtedy, kiedy zwierze biega po okręgu, a 5 oznacza, że zwierzę całkowicie nie obarcza kończyny i nosi ją zawsze w górze. Duża część właścicieli zakłada, że mała kulawizna przejdzie sama. Jest to faktem, czasem przechodzi ona sama, jednak bardzo często pojawia się ona ponownie, zdarza się jednak że czasem nie pojawia się ponownie, co jest ogromnym szczęściem. Zazwyczaj jednak kulawizna nie przechodzi i właściciel zwierzaka zabiera go do gabinetu weterynaryjnego, by ortopeda weterynaryjny go obejrzał i zdiagnozował. Praktycznie każda kulawizna, która pojawia się u zwierząt niesie ze sobą jakiś stan zapalny w miejscu, które jest uszkodzone. Zapalenie to fizjologiczna reakcja organizmu na uszkodzenie tkanek. Musimy liczyć się z tym, że im kulawizna dłużej trwa, tym większe wywołuje szkody. Z tego powodu, po dostrzeżeniu kulawizny u zwierzaka, powinniśmy podjąć się leczenia, ponieważ im szybciej to zrobimy w przypadku chorób narządu ruchu, tym leprze może przynieść ono efekty.

Bardzo często od hodowców oraz właścicieli dużych ras możemy usłyszeć, że kulawizna jest u nich normalna, zwłaszcza w okresie szczenięcym, co jest związane z szybkim wzrostem kośćca. Jest to prawda i potwierdzi to ortopedia zwierząt, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nigdy nie jest to normalne i zawsze niesie ze sobą jakieś uszczerbki na zdrowiu. Każdy właściciel szczeniaka lub hodowca dużej rasy, w takiej sytuacji powinien zgłosić się do lekarza jakim jest ortopeda weterynarz, by zadbać o swojego zwierzaka. Jeśli zauważasz problemy u swojego pupila i jest Ci potrzebna specjalistyczna pomoc, którą zajmuje się ortopedia zwierząt, odwiedź tę stronę internetową: https://www.wetmarysin.pl/ortopedia

Weterynarz nakłada opatrunek ortopedyczny

Kiedy naszego zwierzaka powinien obejrzeć ortopeda weterynaryjny oraz jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Kiedy zobaczymy jakiekolwiek objawy, które mogą sugerować, że nasz pupil ma problem z narządem ruchu, powinniśmy niezwłocznie wybrać się do ortopedy weterynarza. Często bywa, że przyczyna kulawizny jest prozaiczna i nie jest konieczna wizyta u specjalisty jakim jest ortopeda weterynaryjny, jednak zawsze warto jest wybrać się do lekarza. Bardzo często dochodzi do skaleczenia opuszka lub naderwania pazura, przez co pies zaczyna utykać. Zdarza się także, że w okolicy pazura znaleźć można także wbitego kleszcza. Kleszcze zazwyczaj nie powodują dyskomfortu, jednak wszystko zależy od tego, gdzie jest on wbity. Kiedy dojdzie do wbicia na palcu, u niektórych zwierząt może wywoływać on silny ból. Lekarz weterynarii może wykonać badania kliniczne oraz szczegółowe badania ortopedyczne zwierzaka. Po wykonaniu tego typu badań może uważać, że konieczne będzie udanie się do specjalisty jakim jest ortopeda weterynarz.

Skąd możemy wiedzieć, że powinniśmy iść do specjalisty? Każdy niepokojący objaw powinien nas do niego zaprowadzić, ponieważ wiele rzeczy może sugerować chorobę. Kiedy zwierzę odczuwa dyskomfort szybko to zauważymy w jego zachowaniu, np. pies który lubił chodzić na spacery, teraz nie będzie miał ochoty lub kot który uwielbiał skakanie po meblach nagle staje się leniwym kanapowym śpiochem. Pies może także mieć problem z wskakiwaniem na kanapę lub fotel. Objawy kulawizny mogą być bardziej wyraźne lub mniej, jednak niczego nie powinniśmy lekceważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *