Letni strój biurowy – jak się ubrać do biura latem?
Kiedy termometr pokazuje więcej niż 30 stopni, słońce grzeje niemiłosiernie, na niebie ani jednej chmurki, a Ty na samą myśl o wyjściu z chłodnego pomieszczenia dostajesz zimnych potów, jeszcze bardziej niż zwykle ważne jest dobranie odpowiedniego stroju do pracy. Zwłaszcza że musi to być ubranie zgodne z biurowym dress code. Jak się ubrać do biura latem, żeby trzymać się zasad, a jednocześnie zapewnić sobie komfort? Podpowiadamy, jaki strój do biura założyć w lecie (i nie tylko).
Jak się ubrać do biura latem?
Dobranie odpowiedniej stylizacji do biura latem może być sporym wyzwaniem. Nie można założyć na siebie zbyt swobodnego stroju, choć bardzo by się chciało. Jednak biuro to biuro, obowiązują zasady, nie można mieć na sobie ubrań, które nosimy na swobodny spacer czy wypad na plażę. Musimy wpasować się w zasady dress code’u obowiązującego w biurze. Jeśli biuro, w którym pracujemy, ma dość swobodne podejście do tego tematu, to daje nam większe możliwości przy doborze garderoby. Ale jeśli jest to typowy biurowy dress code, to niestety konieczne jest wzięcie tego pod uwagę. A jednocześnie chcemy tak dobrać nasz ubiór, żeby spędzić te 8 godzin za biurkiem jak najbardziej komfortowo.
Jedną z najważniejszych rzeczy jest wybór odpowiednich tkanin. Aby nasz strój oddychał i nie powodował nadmiernej potliwości, powinniśmy się skupić na lekkich, naturalnych tkaninach. Len, bawełna, jedwab czy wiskoza – te materiały zapewnią nam swobodę i pozwolą skórze oddychać. Jedyny minus ubrań z tych tkanin, to fakt, że łatwo się gniotą, musimy więc zwrócić na to uwagę w ciągu dnia. Na szczęście są stroje z niewielką domieszką np. poliestru, które zachowują naturalne właściwości lnu czy jedwabiu, a jednocześnie spowalniają gniecenie się. Istotne też jest, aby ubrania były w miarę luźne i nie przylegały za bardzo do skóry. Nie chcemy przecież widocznych plam potu pod pachami czy na plecach.
Kolory naszej biurowej stylizacji powinny być stonowane, żadnych krzykliwych i mocnych barw. Pastelowe, delikatne błękity czy róże, elegancka biel czy różne odcienie szarości – to wszystko zapewni elegancję, a jednocześnie nie przyciągnie promieni słonecznych. Dopuszczalne są też delikatne wzory np. kwiatowe.
Jeśli chodzi o dobór samych elementów garderoby to niestety, musimy trzymać się typowych biurowych strojów. Luźne koszule z kołnierzykiem, z długim lub krótkim rękawem, bluzki o stonowanym fasonie, nieodkrywające zbyt dużo. Warto też pomyśleć o lekkiej marynarce lub żakiecie, siedząc kilka godzin w pomieszczeniach klimatyzowanych, można odczuć chłód. Zwłaszcza że pasują one i do spodni i do spódnicy czy sukienki. A skoro o spódnicach i sukienkach mowa – idealnie nadają się one na strój biurowy. Nie powinny jednak być zbyt luźne i muszą mieć odpowiednią długość. Choć powoli odchodzi się od tej mody, to jednak część miejsc pracy dalej wymaga, aby przy krótszych spódnicach czy sukienkach, nie mieć gołych nóg. Konieczne wtedy niestety jest założenie rajstop. Jeśli nie chcemy ich zakładać, możemy po prostu zdecydować się na lekkie, materiałowe spodnie. Mogą być dość luźne, powinny jednak trzymać się długości 7/8, nie krótsze. Jeśli chodzi o buty, muszą spełniać one podstawową zasadę – nie odsłaniać palców ani pięt. Mogą to być na przykład klasyczne czółenka na niewielkiej szpilce lub koturnie.
Jeśli chodzi o letni strój do biura dla panów, to niestety wybór jest bardzo ograniczony. Jeśli nie pracujemy w firmie, która stawia na casualowy styl, konieczne są eleganckie spodnie, koszula i pasujące do tego buty. Białą koszulę zakładamy głównie na spotkania formalne, więc na co dzień trzymamy się błękitów i innych pastelowych kolorów. Ciemne kolory bardzo przyciągają słońce, więc latem unikamy ich dla własnego komfortu.
Czego nie ubierać do biura w lecie?
Ubiór do biura musi być stonowany. Zarówno pod względem koloru jak i fasonu. Nie wybieramy krzykliwych, jaskrawych kolorów ani mocnych wzorów. Bluzki nie mogą odkrywać ramion, nie mogą mieć zbyt głębokich dekoltów, ani nie odsłaniać pleców. Strój biurowy nie powinien też być zbyt obcisły i podkreślać kształtów ciała. W żadnym razie nie zakładamy szortów, ani obcisłych przylegających spodni. Spódnice i sukienki nie mogą być zbyt krótkie. Minimalna ich długość to taka tuż ponad kolano. Najlepiej widziane są długości midi i maxi. Oczywiście zasady dress code’u zależne są od stanowiska, na jakim pracujemy czy indywidualnych zaleceń firmy, ale powyższe zasady dalej obowiązują w większości miejsc i trzymanie się ich zapewni nam spokój ducha i dobrą opinię wśród współpracowników.