Świadomość pacjenta – jak dbać o zęby?

Centrum stomatologii zawsze kojarzy się z nieprzyjemnymi zabiegami, które są naznaczone bólem. Tak wielu Polaków postrzega gabinet dentystyczny. Niestety te straszne skojarzenia wynikają z przeszłości, która jak wiadomo jest niechlubną kartą stomatologii w polskiej historii. Dawniej nie było tak rozwiniętego i profesjonalnego sprzętu, a dentysta kojarzył się ze słowem sadysta. Dziś na szczęście mamy nie tylko profesjonalny sprzęt, ale także specjalistów, którzy robią co mogą by pacjent uniknął jakiegokolwiek bólu związanego z zębami. Co ważne, świadomość potrzeby pielęgnacji zębów również jest większa, co skutkuje mniejszym odsetkiem osób, które mają zniszczone zęby.

Gabinet stomatologiczny obecnie to miejsce, gdzie spotkasz nie tylko muzykę czy telewizor, ale także brak bólu.

Szerokie spektrum zabiegów stomatologicznych

Medycyna, w tym stomatologia, rozwinęła się znacząco przez ostatnie lata. Dzięki temu możemy dziś bez przeszkód i bólu skorzystać z takich usług jak stomatologia zachowawcza, profilaktyka i higiena, zabiegi stomatologii estetycznej, endodoncja czy chirurgia. Nie wszystkie zabiegi muszą kojarzyć się z bólem. Profilaktyka i higiena pozwalają w dużym stopniu uniknąć groźnych i niebezpiecznych chorób czy zwyrodnień związanych z brakiem higieny. W gabinecie stomatologicznym otrzymamy nie tylko profesjonalną pomoc, ale także porady jak możemy w zdrowej kondycji utrzymywać nasze zęby. Dobór środków pozwala dziś zastosować nie tylko profilaktyczne działania, ale także wybielić zęby czy skorygować drobne wady uzębienia bez potrzeby wizyty w centrum stomatologii. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, a chcesz by Twoje zęby były jak najzdrowsze, dbaj o nie stosując proste zasady higieny i odwiedzaj raz na jakiś czas gabinet stomatologiczny w celu kontroli. Świadomość zagrożeń jak i środków zapobiegawczych sprawia, że coraz mniej osób cierpi z powodu bólu zębów.

Pacjentka na fotelu dentystycznym

Higiena jamy ustnej

Chcąc zachować piękny uśmiech jak najdłużej oraz to, żeby zęby były zdrowe, należy pamiętać o kilku zasadach higieny jamy ustnej:

  1. Mycie zębów rano i wieczorem (choć zaleca się szczotkowanie zębów po każdym posiłku).
  2. Mycie języka i wewnętrznej strony policzków – warto pamiętać o tych miejscach w jamie ustnej, tam też osiadają się bakterie.
  3. Nie należy jeść po umyciu zębów, przynajmniej przez godzinę.
  4. Używaj nici dentystycznych – pozwolą one pozbyć się nieczystości z miejsc, gdzie nie dociera szczoteczka.
  5. Używaj płynów do płukania jamy ustnej – najlepiej tych bez alkoholu. Płyn taki wspomoże działanie pasty do zębów, a także zdezynfekuje jamę ustną docierając do miejsc, gdzie szczoteczka nie daje rady.
  6. Systematyczne wizyty kontrolne u dentysty – dzięki takiemu trybowi szybciej uda się wykryć, że coś niedobrego dzieje się z zębami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *