Nowe mieszkania w stanie deweloperskim, czyli jakim?

Nowe mieszkania można kupić w jednym z dwóch podstawowych standardów wykończenia – w stanie deweloperskim albo pod klucz. Wersja pod klucz w niektórych inwestycjach bywa stopniowalna i różnie nazywana w zależności od zakresu prac. Natomiast stan deweloperski jest jeden. Co wchodzi w jego zakres?

Nowe mieszkania na sprzedaż cieszą się dużą popularnością. Polacy nadal chętniej wybierają nieruchomości z rynku pierwotnego niż z wtórnego. Kierują się głównie możliwością dowolnej aranżacji przestrzeni, lokalizacją inwestycji oraz atrakcyjną ceną.

Mieszkanie z garażem lub bez da się kupić zarówno wykończone pod klucz – takie, do którego w zasadzie od razu da się wprowadzić, jak i w standardzie deweloperskim. Czym charakteryzuje się ten ostatni stan?

Stan deweloperski zależy od dewelopera

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Nie istnieje jedna konkretna definicja stanu deweloperskiego. Ustawy nie określają także zakresu prac, które musi wykonać inwestor. Tym samym nowe mieszkania w stanie deweloperskim to nieruchomości w takim stanie, w jakim odbiera się je od sprzedającego.

Nie znaczy to jednak, że kupujący nie będzie wiedział, co zastanie w lokalu. Szczegółowe określenie stopnia wykończenia zawsze ujmuje się w umowie. Dlatego zanim złoży się chociaż jeden podpis, należy ją dokładnie przeczytać. Nawet jeśli uznaje się, że zakup i sprzedaż nowych mieszkań wymagają zbyt wielu formalności.

Co najczęściej obejmuje stan deweloperski?

Zazwyczaj stan deweloperski obejmuje otynkowanie ścian, betonowe wylewki na podłodze, montaż okien i parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, drzwi wejściowych, domofonu, a także rozprowadzenie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej wraz z wyprowadzeniami i przyłączami. Czasami ściany dodatkowo wygładza się i maluje na biało oraz wstawia grzejniki. Jeśli do lokalu przynależy balkon albo taras, developer ze Słupska (np. https://matbet.com.pl), Warszawy czy Krakowa może nie tylko zamontować barierki, lecz także ułożyć płytki na podłodze.

To, jakie dokładnie materiały zostaną użyte do wykończenia, zawiera się w umowie. Warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła profili okiennych, typy grzejników oraz materiały, z których wykonane będą posadzka i parapety.

Istotna jest również informacja o okresie ubezpieczenia – im dłuższy, tym lepiej. Wówczas jeśli np. ściany po trzech latach zaczną pękać, co może się zdarzyć w nowych budynkach, deweloper pokryje koszty naprawy.

Stan deweloperski a podwyższony stan deweloperski

Niektóre nowe apartamentowce budowane są w tak zwanym standardzie deweloperskim podwyższonym. Jaka jest różnica pomiędzy zwykłym standardem deweloperskim a podwyższonym? To zależy. Dla jednego podwyższony będzie obejmował położenie gresu na balkonie, wstawienie grzejnika drabinkowego w łazience, pomalowanie ścian na biało oraz montaż wysokiej jakości okien i drzwi antywłamaniowych. Zaś drugi uzna to za typowe wykończenie.

Jedynym sposobem na to, żeby sprawdzić, co deweloper uznaje za standard, jest przeczytanie umowy albo prospektu informacyjnego. Nie należy się sugerować innymi inwestycjami tego samego dewelopera, ponieważ często oferta różni się nawet pomiędzy kolejnymi etapami powstającego osiedla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *