Akwarystyka – etapy zakładania akwarium słodkowodnego

Akwarystyka, to pasja wymagająca od nas pełnego zaangażowania. Kupienie akwarium z osprzętem, wypełnienie go wodą i rybkami to nie koniec, ponieważ idzie za tym mnóstwo obowiązków. Akwarium należy czyścić, aby stworzyć w nim warunki odpowiednie do życia ryb, a same ryby odpowiednio odżywiać. To wszystko wymaga wiedzy i czasu. Aby wszystko wyszło tak jak należy zakładanie akwarium słodkowodnego powinno podzielić się na etapy.

Etapy zakładania akwarium

Zakładając akwarium należy zakupić kilka niezbędnych rzeczy. Następnie cała aranżacja wnętrza tych szklanych 4 ścian podzielona jest na etapy. Wszystko dąży do tego, aby wewnątrz akwarium stworzyć odpowiednie warunki do życia dla ryb. Jakich sprzętów i wyposażenia nie może zabraknąć w akwarium? Oto kilka z nich:

  • stabilny mebel/szafka akwarystyczna (1 litr wody = 1 kg)
  • podkład pod akwarium, czyli materiały amortyzujące, np. płyta styropianowa
  • oświetlenie
  • grzałka
  • pokrywa na akwarium
  • termometr
  • filtr do wody
  • pompka akwariowa
  • węże doprowadzające powietrze z pompki
  • kamień napowietrzający
  • zawór przeciwdziałający zasysaniu się wody do pompki
  • żwir i kamienie
  • rośliny żywe i sztuczne
  • pokarm dla ryb

Etap 1 – umiejscowienie i przygotowanie akwarium

Pierwszorzędną kwestią podczas zakładania akwarium jest wybranie odpowiedniego miejsca w którym będzie ono stało. Miejsce to powinno znajdować się jak najdalej okna, żeby nie padały na nie promienie słońca, ponieważ powodują one nagrzewanie się wody w akwarium i przyspieszają rozwój glonów. Takie samo działanie powodują grzejnik, które znajdują się niedaleko akwarium. Ten niewielki zbiornik wodny najlepiej prezentuje się w zacienionym miejscu, nie tylko ze względu na brak większego ruchu domowników, ale i ze względów estetycznych. Podświetlane akwarium w zacisznym kącie będzie świetnie wyglądać.
Po wybraniu odpowiedniego miejsca, ważne jest aby szafka na którym znajduje się akwarium była odpowiednio wytrzymała, ponieważ taki zbiornik waży kilka, a nawet kilkanaście kilo. Z tego powodu najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakupienie szafki akwarystycznej.

Etap 2 – dekoracja i urządzanie akwarium

Kolejnym krokiem podczas zakładania akwarium, jest przygotowanie, czyli przepłukanie, żwiru który będzie znajdował się na dnie zbiornika. Najlepsza warstwa żwiru wynosi około 7,5 cm. Następnie przygotowujemy rośliny, które mają się znaleźć w akwarium. Jeśli posiadają one korzenie, to należy je opłukać, ale tylko i wyłącznie bieżącą wodą, żadnymi środkami chemicznymi! Wszystkie rośliny żywe i sztuczne ułożyć można wedle własnego uznania. Następnie należy zamontować grzałkę z termostatem, tak aby nie dotykała ona żwiru. Grzałkę najlepiej ułożyć w mało widocznym miejscu, a termometr kawałek od niej. Później należy dołączyć kostkę do napowietrzacza poprzez wężyk. Kostkę najlepiej umieścić w tylnej części akwarium.

Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy przy zakładaniu akwarium oraz chcesz dowiedzieć się dużo więcej na ten temat, zajrzyj tu: https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl

Dziecko przy dużym domowym akwarium

Etap 3 – napełnianie akwarium

Akwarium słodkowodne można zacząć napełniać za pomocą wężyka lub wiadra. Wodę należy wlewać bardzo delikatnie, tak aby nie naruszyć podłoża. Żeby ułatwić sobie zadanie można zastosować kartkę papieru, która po napełnieniu należy usunąć. Najważniejsze o czym trzeba pamiętać, to temperatura wody. Nie może być zbyt wysoka, ani zbyt niska, aby nie uszkodzić roślin. Następnym krokiem jest umieszczanie roślin akwariowych w zbiorniku. Te niższe należy ustawić z przodu, a wyższe z tyłu. Po zakończeniu dolać wody, tak aby między linią wody, a krawędzią akwarium były ok. 2 centymetry odstępu. Następnie należy skontrolować strumień wypływający z filtrów, tak aby nie był zbyt silny. Po sprawdzeniu wszystkich urządzeń, należy pozostawić je wszystkie włączone na około tydzień – dwa, zanim zostaną wpuszczone do środka ryby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *