Psi behawiorysta – kiedy należy się do niego udać? Czym się zajmuje?

Behawiorystyka psów jest dziedziną odpowiedzialną za analizę i wyjaśnienie zachowań czworonogów. Nie należy jej mylić z tresurą psów pomimo tego, że psi behawioryści również pomogą w zrozumieniu pupila, nauczenia go posłuszeństwa i dobrego zachowywania się. W jakiego rodzaju sytuacjach warto udać się do psiego behawiorysty?

Szkoła dla psów czy psi behawiorysta? Z jakiego rodzaju pomocy skorzystać?

Wyuczenie czworonoga właściwego sprawowania wymaga specjalistycznej wiedzy. Właściciele z niedużym doświadczeniem mogą mieć trudności w zakresie wyboru odpowiedniego rodzaju pomocy.

Tresura psów, oferowana przede wszystkim przez szkoły dla psów (np. https://psiedszkole.pl/oferta/ ), jest rozwiązaniem, na które warto zdecydować się prawie w każdym wypadku. Istnieje szereg różnych szkoleń, które można przerobić z psem. Pomijając szkolenia przygotowawcze do pełnienia specjalistycznych obowiązków (np. w służbach mundurowych), tresury psów w zdecydowanej większości przypadków nastawione są na naukę posłuszeństwa i budowanie lepszej relacji między psem a człowiekiem. Nauka chodzenia przy nodze, reagowania na komendy o wymiarze praktycznym (zostań, waruj) – to tylko niektóre z licznego grona przykładów.

Psi behawiorysta z psem

Psi behawiorysta – specjalista do zadań specjalnych

Usługi świadczone w ramach psiej behawiorystyki są w pewnym sensie bardziej zaawansowane i w przeciwieństwie do szkoły dla psów – nie trzeba z nich korzystać w każdym przypadku. Inny jest bowiem podstawowy cel spotkań behawiorystycznych. Mają one za zadanie nie tyle nauczyć, co wpierw całkowicie zrozumieć dane zachowanie czworonoga.

Właściciele pupili często niewłaściwie interpretują poczynania psów. Przykładowo, szybkie podbieganie do gościa, wchodzącego na teren posesji, szczekanie i robienie „stójki”, w 99,9% nie będą oznaczały radości. Aby dokładnie przekonać się, „co pies ma na myśli”, warto skorzystać z pomocy psiego behawiorysty. Takie spotkania ograniczą ryzyko wystąpienia sytuacji niepożądanych, a także mogą zwiększyć poczucie bezpieczeństwa kochanego psiaka!

2 myśli na temat “Psi behawiorysta – kiedy należy się do niego udać? Czym się zajmuje?

 • 2 czerwca 2020 o 19:05
  Permalink

  Dobra szkoła dla psów i odpowiedni psi trener to podstawa!

  Odpowiedz
 • 6 września 2020 o 08:53
  Permalink

  Miałem problem z ułożeniem psiaka ze schroniska. Psi behawiorysta pomógł pozbyć się złych nawyków raz-dwa.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *