Montaż części SMD – na czym polega montaż SMT i THT, jakie są różnice?

Produkcja elektroniki użytkowej obejmuje szereg różnych etapów. Podstawą tworzenia elektroniki jest specjalistyczne umieszczanie komponentów SMD na płytkach drukowanych. Dlaczego to tak istotne? W jaki sposób przebiega proces montażu SMD?

Produkcja kontraktowa elektroniki w Polsce – montaż części SMD

Wytwórstwo obwodów drukowanych jest elementarną częścią działalności zagranicznych i polskich producentów elektroniki, np.: https://printor.pl/o-nas/. Obwody drukowane zostały opatentowane w 1956 roku w Stanach Zjednoczonych i obecnie wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Mają zastosowanie w urządzeniach wysokoprądowych dużych mocy, jak i w mniejszych produktach elektronicznych. Wraz z postępującym uprzemysłowieniem każdy producent elektroniki użytkowej odgrywa coraz ważniejszą rolę względem gospodarki, ponieważ płytki i obwody drukowane są coraz powszechniejsze i niezastąpione.

Sama produkcja obwodów odbywa się m.in. w trakcie procesu montowania podzespołów elektronicznych na płytkach drukowanych. Czynności te określa się jako montaż powierzchniowy, w skrócie – montaż SMT (ang. Surface Mount Technology). W zdecydowanej większości przypadków prace odbywają się w trybie pełni zautomatyzowanych z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn. Drugim wariantem jest montaż przewlekany THT.

Podzespoły po montażu SMT i THT

Montaż powierzchniowy SMT i montaż przewlekany THT – różnice i zastosowanie

Pierwszy rodzaj, montaż powierzchniowy SMT, przeznaczony jest do instalowania komponentów SMD (ang. Surface Mounted Devices). Cechuje się bardzo wysokim stopniem automatyzacji i oszczędnością miejsca na płytce. Montaż przewlekany THT (ang. Through-Hole Technology) zazwyczaj jest ręczny, czasem półautomatyczny. Co za tym idzie, technologia montażu SMD przy użyciu pierwszej z dwóch powyższych metod uznawana jest za bardziej efektywną. Zastosowanie konkretnej techniki zależy jednak od konkretnego zlecenia. Profesjonalne przedsiębiorstwa świadczące usługi z zakresu produkcji kontraktowej elektroniki w zależności od rodzaju zlecenia zaoferują najlepsze możliwe rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *