Ładowarki teleskopowe – co warto o nich wiedzieć?
Maszyny ułatwiające zarówno transport ciężkich materiałów budowlanych, jak i podnoszenie ludzi na określone wysokości. Zwrotne pojazdy o znacznej stabilności i zadziwiającym udźwigu. Urządzenia uniwersalne, do których da się dokupić różnorodny osprzęt dodatkowy. Wszystkie te zdania opisują ładowarki teleskopowe. Co to za maszyny i co warto o nich wiedzieć?
Ładowarki teleskopowe sprawdzają się dosłownie w każdych warunkach – w zależności od rodzaju napędu, podwozia i nadwozia można ich używać wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz, w tym w trudnym terenie. Tego rodzaju maszyny wykorzystywane są w różnych branżach, chociaż najczęściej kupują je albo wynajmują firmy budowlane.
Czym charakteryzują się ładowarki teleskopowe?
Rodzaje ładowarek teleskopowych
Ładowarki to urządzenia transportu bliskiego, które zbudowane są z podwozia kołowego, kabiny operatora i wysięgnika. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje ładowarek: czołowe oraz obrotowe.
Czołowe nazywane inaczej manitkami lub sztywnymi to takie, w których kabina operatora przymocowana jest na stałe do podwozia. Mają znaczny udźwig i wykorzystuje się je do transportu pionowego.
Ładowarki obrotowe chociaż wyglądają podobnie jak sztywne, działają inaczej. W tych modelach kabina operatora może się obracać o 360 stopni, dzięki czemu sprawdzają się zarówno do transportu pionowego, jak i poziomego. Używane są nie tylko na niewielkich przestrzeniach i w trudno dostępnych miejscach, lecz także wszędzie tam, gdzie ciągłe przestawianie sprzętu byłoby problematyczne.
To jednak nie jest jedyny podział. Ładowarki dzieli się również ze względu na sposób podnoszenia ładunku na mechaniczne i hydrostatyczne. W mechanicznych podnoszenie odbywa się w oparciu o silniki, zaś w hydrostatycznych w oparciu o pompy oraz olej hydrauliczny krążący w układzie. Te pierwsze są trwalsze i mocniejsze, a te drugie działają płynniej i precyzyjniej.
Dlaczego mówi się o nich: „maszyny uniwersalne”?
O ładowarkach teleskopowych mówi się, że to maszyny uniwersalne. Dlaczego? Ponieważ można do nich dokupić osprzęt dodatkowy np. chwytaki, widły, łyżki, platformy robocze, kosiarki, pługi, siewniki czy zamiatarki i szybko zmienić ich funkcjonalność. Dzięki temu nie trzeba inwestować w cały park maszynowy ani szukać miejsca do przechowywania kolejnych urządzeń – wystarczy jedna ładowarka z osprzętem.
Wykorzystanie ładowarek teleskopowych
Gdzie najczęściej wykorzystuje się ładowarki teleskopowe? Jak wspomniano wcześniej, w branży budowlanej do transportu materiałów, sprzętu i ludzi na określone wysokości. Coraz częściej kupują je lub wynajmują także firmy działające w branży rolniczej, wydobywczej, lotniczej oraz zajmujące się przetwórstwem drewna.
Maszyny mogą być używane m.in. do rozładunku towarów, przewożenia materiałów czy prac konserwacyjnych i naprawczych.
Jakie uprawnienia trzeba mieć na ładowarki teleskopowe?
Uwaga, żeby móc obsługiwać ładowarki teleskopowe należy mieć odpowiednie uprawnienia. W tym wypadku wymagane są uprawnienia na wózki specjalizowane I WJO, które uzyskuje się po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).
Gdzie kupić lub wynająć ładowarki teleskopowe? Np. w firmie Faresin: https://faresin.pl