Atak glonów w akwarium? Może już czas odwiedzić sklep akwarystyczny!
Obecność glonów to zupełnie naturalne zjawisko w praktycznie każdym ekosystemie wodnym. To, że pojawiają się w akwariach, jest zasługą odpowiedniego oświetlenia akwarium oraz obecności odpowiednich substancji odżywczych.
Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy glony zaczynają przejmować kontrolę nad akwarium, a niektóre z nich mogą być poważnym zagrożeniem dla obecnych w nim roślin czy nawet rybek. W dalszej części przedstawimy Ci bliżej sylwetki tych intruzów, a także podpowiemy Ci, jak możesz nad nimi zapanować.
Przyczyny plagi glonów w akwarium
Za rozkwit glonów najczęściej odpowiada brak równowagi w akwarium. Wiadomo, że organizmy w nim żyjące potrzebują zarówno światła, jak i składników odżywczych, jednakże wystarczy, że szala z którymś z nich niebezpiecznie przechyli się w jedną stronę, glony wykorzystają to i zaczną niebezpiecznie szybko się rozmnażać.
Wśród najczęstszych przyczyn rozkwitu glonów należy wymienić:
- zbyt długo włączone światło,
- akwarium dla dzieci postawione w zbyt nasłonecznionym miejscu,
- przekarmianie ryb,
- zbyt rzadkie podmiany wody,
- zbyt duża ilość składników odżywczych (przenawożenie),
- za wysoka temperatura wody,
- za mała ilość roślin.
Najpopularniejsze rodzaje glonów
Identyfikacja jest pierwszym krokiem w walce z glonami. Żeby pokonać wroga, musisz go najpierw poznać, ponieważ różne glony wymagają różnych metod działania. Glony najczęściej spotykane w akwariach to:
- Glony brązowe – brunatnice i okrzemki – często pojawiają się w nowych akwariach. Brunatnice są dosyć łatwe do usunięcia, zazwyczaj miejsce ich występowania wystarczy przetrzeć ściereczką lub gąbką. Okrzemki zazwyczaj ustępują same gdy zbiornik dojrzeje, jednak jeśli tak się nie stanie, to możesz pomyśleć o zatrudnieniu do pomocy… ślimaków. Pomocny może się okazać również specjalistyczny preparat na okrzemki dostępny m.in. w https://trzmiel.com.pl.
- Glony zielone – zielenice – najpopularniejsze ze wszystkich glonów. W zależności od gatunku mogą przybierać najróżniejsze formy np. pyłu, kropek, nitek. Prędzej czy później pojawiają się w każdym akwarium. Nie są szkodliwe, pod warunkiem że nie pozwolisz im się rozprzestrzenić. Sprzątaniem chętnie się zajmą Twoje rybki.
- Glony czerwone – krasnorosty – wyglądem przypominają małe, brązowe, a nawet czarne pędzelki. Najczęstszą przyczyną ich pojawienia się w akwariach są zbyt rzadkie podmiany wody. Glony te są trudne do usunięcia – odwiedzając sklep akwarystyczny, zapytaj o nawóz węglowy w płynie.
Lepiej zapobiegać niż zwalczać
Akwarystyka to niezwykłe i relaksujące zajęcie. Niestety atak glonów potrafi napsuć krwi nawet doświadczonemu akwaryście. Dlatego warto skupić się przede wszystkim na profilaktyce i starać się nie dopuścić, żeby Twoje piękne akwarium zostało opanowane przez glony.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z akwarystyką, dokładnie przemyśl umiejscowienie akwarium, pamiętaj, że nie może ono stać w miejscu nadmiernie nasłonecznionym. Ważnym elementem jest dobry, wydajny filtr i odpowiednie oświetlenie akwarium lampką. Utrzymuj prawidłową temperaturę wody i kontroluj poziom składników odżywczych. Nie przekarmiaj również swoich rybek i zadbaj o to, by wśród nich znalazły się gatunki żywiące się glonami.