Kiedy warto wynająć ekipę świadczącą usługi wysokościowe?

Według przepisów, w których widnieje ich oficjalna definicja, za prace wysokościowe uznajemy wszystkie te, odbywające się na powierzchniach znajdujących się już 1 metr nad poziomem ziemi (lub posadzki), oczywiście jeśli nie posiadają one stałych zabezpieczeń w postaci np. ścian lub barierek. Pracownik wykonujący takie prace powinien przejść odpowiednie badania oraz ukończyć szkolenia wysokościowe. I właśnie dlatego do niektórych prac lepiej jest po prostu… zatrudnić profesjonalną ekipę świadczącą usługi wysokościowe!

Techniki prac wysokościowych

Prace na wysokościach wykonywane są w różnych technikach, z pomocą różnego rodzaju sprzętu. Wybór konkretnej techniki często zależy nie tyle od rodzaju zleconej pracy, ile od warunków panujących na miejscu zlecenia. Do najczęściej wykorzystywanych technik prac na wysokościach należą:

  • Praca na rusztowaniach — to najpopularniejszy ze wszystkich rodzajów. Rusztowania to tymczasowa metalowa konstrukcja, która zapewnia pracownikom dużą swobodę ruchów podczas wykonywanych prac. Niestety mają one swoje wady. Zarówno rozłożenie, jak i późniejsze złożenie konstrukcji wymaga sporej ilości czasu. Na domiar złego konstrukcja ta zajmuje miejsce, które nieraz jest mocno ograniczone. Także podłoże, na którym ma stać rusztowanie, musi być stabilne (podmokłe czy nierówne tereny odpadają).
  • Podnośniki koszowe — ich niepodważalnym plusem, w porównaniu z rusztowaniami, jest z całą pewnością fakt, iż nie wymagają czasochłonnego wznoszenia konstrukcji. Często wykorzystywane są w miejscach, gdzie rodzaj terenu nie pozwala na postawienie rusztowania. Zajmują również dużo mniej miejsca, co oczywiście nie oznacza, że wszędzie się wcisną. Warto zaznaczyć, że do bezpiecznej pracy niezbędne jest rozstawienie podpór na stabilnym podłożu, a te sięgają czasem nawet do 3 metrów (z każdej strony). Częstym problemem są równie ograniczenia tonażowe.
  • Alpinizm przemysłowy — idealny w przypadku trudno dostępnych miejsc. Wszędzie tam, gdzie nie ma szans na rozstawienie rusztowania czy wjazd podnośnika, alpinizm przemysłowy w 100% spełnia swoje zadanie. Alpiniści również są najlepszym rozwiązaniem gdy w grę wchodzą prace na wieżowcach, szczególnie tych powyżej 60 m wysokości – w takich przypadkach zatrudnienie alpinistów jest wręcz koniecznością.

Dlaczego warto zatrudniać profesjonalistów do prac na wysokościach?

Samo stwierdzenie, że jeśli się chce, by zlecona praca była dobrze wykonana, to powinno się zatrudnić profesjonalistów, powinno być wystarczającym powodem. Niestety, jak pokazują smutne statystyki, nie jest. BHP-owcy już dawno biją na alarm, że największy odsetek wypadków w pracy wydarza się właśnie podczas prac na wysokościach i to najczęściej – wykonywanych przez niewyszkolone do tego osoby.

Alpiniści przemysłowi z firm takich jak https://alpinizmprzemyslowy.pl posiadają odpowiednie badania, szkolenia, sprzęt, a przede wszystkim – doświadczenie w zakresie wykonywania prac na wysokościach. Kada praca jest skrupulatnie zaplanowana i wykonana, z dbałością o przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kiedy ekipa z usług wysokościowych to najlepsze rozwiązanie?

Branża, w której najczęściej są wykorzystywane usługi wysokościowe, to z pewnością branża budowlana. Prace, takie jak: malowanie budynków, uzupełnianie ubytków w elewacjach, naprawa dachów i inne tego rodzaju, to są właśnie prace wykonywane z pomocą firm oferujących usługi wysokościowe.

Usługi te wykorzystywane są również w pracach mających na celu utrzymanie obiektów w czystości, może to być np. czyszczenie rynien czy okien. A także w pracach montażowych na wysokościach, takich, jak montaż banerów reklamowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *