Zlewozmywak – jaki wybrać?

Wybór wyposażenia kuchennego jest bardzo ważny. Każdemu bowiem zależy, by wybrane przedmioty miały jak najlepszą jakość, a co za tym idzie – trwałość. Oferta nowoczesnych zlewozmywaków jest różnorodna i czasem potrafi przytłoczyć swoim wyborem: tworzyw wykonania, kształtów, rozmiarów i kolorów. Postaram się przybliżyć nieco ten temat, aby ułatwić podejmowanie decyzji.

Zlewozmywaki – komory

Pozornie prosta decyzja wyboru zlewozmywaka staje się trudniejsza w momencie, gdy wchodzimy do sklepu czy na stronę internetową, a wybór oferowany przez sklepy nie ułatwia nam zadania. Mnogość kształtów, kolorów, materiałów potrafi zasiać ziarno niepewności w nawet najbardziej zdecydowanym człowieku. Dlatego warto najpierw zapoznać się z rodzajami zlewów, jakie możemy spotkać w sklepie:

 • Jednokomorowe – to takie zlewy, które mają jedną komorę z odpływem, z reguły to mały zlew, idealny do mniejszych kuchni i dla mieszkających samotnie lub też posiadających zmywarkę.
 • Półtorakomorowe – zlew kuchenny posiada jedną, dużą, główną komorę z odpływem oraz mniejszą komorę pomocniczą z odpływem, idealną do mycia sztućców czy płukania warzyw i owoców.
 • Dwukomorowe – największy z wyżej wymienionych zlewów, posiadający dwie duże komory z odpływem, komory te mogą być jednakowych rozmiarów lub różnić się między sobą głębokością czy wielkością, dwukomorowe kuchenne zlewozmywaki polecane są dla rodzin, gdzie brudnych naczyń jest dużo

Oczywiście istnieją także 2,5 komorowe zlewozmywaki, a także takie, które posiadają ociekacz, który sprawdzi się w przypadku garnków, które niekoniecznie zmieszczą się na suszarce do naczyń. Wybór ilości komór zależy oczywiście od preferencji użytkownika.

Zlewozmywaki – montaż

Prócz nad ilością komór, warto także zastanowić się nad rodzajem montażu zlewozmywaka:

 • Nakładane na szafkę – koniecznym wymogiem przy takim montażu zlewozmywaka jest brak blatu szafki, w której chcemy go zamontować. Zlewozmywak zostaje nałożony na szafkę, dlatego ważne jest, by dobrać wielkość zlewozmywaka do wielkości szafki, w której chcemy go zamontować. Takie blaty świetnie sprawdzą się w małych kuchniach.
 • Wpuszczane w blat kuchenny – wbudowuje się taki zlewozmywak we wcześniej wycięty pod niego blat szafki kuchennej. Wpuszcza się je od góry i są najbardziej popularnym rodzajem kuchennych zlewozmywaków.
 • Podwieszane pod blat kuchenny – inaczej nazywane podbudowanymi, montuje się je od dołu szafki przez wycięcie w blacie.
Nowoczesny zlewozmywak kuchenny

Zlewozmywaki – materiał wykonania

Zlewozmywak do kuchni musi być wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, warto zastanowić się nad materiałem wykonania takiego zlewozmywaka, by służył nam jak najdłużej, a jednocześnie wpasował się w wystrój całej kuchni.

 • Stal szlachetna – najbardziej popularne kuchenne zlewozmywaki, łatwe do czyszczenia, odporny na wysokie temperatury i gwałtowne zmiany temperatur. Jest też bardzo wytrzymały, odporny na uderzenia. Wadą takiego zlewozmywaka jest widoczność zacieków oraz hałas, jaki wywołuje spadająca na jego dno woda. Niewątpliwą zaletą takiego zlewu jest fakt, że jest tani.
 • Stal emaliowana – kiedyś bardzo popularne zlewozmywaki, dziś już zdecydowanie mniej. Łatwo się je czyści, nie widać na nich zacieków, mają niską cenę. Nie są jednak odporne na uderzenia, a przy mocniejszych emalia może odpaść. Ich powierzchnia nie jest trwała, z czasem pojawiają się liczne rysy, ich powłoka matowieje i przeciera się.
 • Syntetyczny granit – to najbardziej trwałe zlewozmywaki. Są odporne na odbarwienia, uderzenia, działanie wysokiej temperatury i substancji chemicznych. Nie znajdziemy na nim rys czy pęknięć.
 • Ceramika – odporne na zadrapania, uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Wymaga regularnego czyszczenia.
 • Tworzywa sztuczne – wykonane z tekalanu: odporne na zarysowania, nie są odporne na wysokie temperatury. Wykonane z makrolonu: odporne na uderzenia, maksymalna temperatura jaką wytrzymują to 150°C. Wykonane z silduranu: maksymalna temperatura jaką wytrzymują to 230°C. Zlewy z tworzyw sztucznych są łatwe w czyszczeniu.

Dobre zlewozmywaki kuchenne to podstawa funkcjonalnej kuchni. Należy dobrać taki zlewozmywak, który spełni nasze wymagania, a jednocześnie będzie świetnie wpasowywał się w wystrój naszej kuchni. Szeroki wybór wraz z wieczystą gwarancją oferuje Comitor, dystrybutor zlewozmywaków BLANCO: https://comitor.pl/katalog/zlewozmywaki/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *