Wszystko o rękawicach bramkarskich. Co powinieneś wiedzieć, zanim odwiedzisz sklep piłkarski?

Rękawice bramkarskie to niewątpliwie najważniejszy element wyposażenie każdego bramkarza. Nieodpowiednio dobrane mogą utrudnić grę nawet najlepszemu golkiperowi. Na co więc należy zwrócić uwagę podczas zakupu rękawic, aby wybrać te odpowiednie? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź na to pytanie!

Rozmiar rękawic bramkarskich

Rękawice bramkarskie dostępne są w różnych rozmiarach. Aby dobrze spełniały one swoje zadanie, nie mogą być za luźne ani też nie mogą krępować ruchów dłoni golkipera.

Jeśli robisz zakupy w sklepie stacjonarnym, dobranie odpowiedniego rozmiaru rękawic nie powinno stanowić większego problemu. Co jednak jeśli na miejsce zakupów wybierzesz sklep piłkarski internetowy?

Tutaj z pomocą przyjdzie Ci tabela rozmiarów zamieszczona na stronie sklepu oraz miara krawiecka. Za jej pomocą w pierwszej kolejności należy zmierzyć obwód dłoni (śródręcza, na wysokości kosteczek), a następnie długość środkowego palca zaczynając od wewnętrznej strony nadgarstka.

Jaki krój rękawic jest najlepszy?

Profesjonalny sklep futbolowy ma zazwyczaj do wyboru trzy podstawowe kroje rękawic bramkarskich:

  • Krój flat — najczęściej wybierany przez początkujących piłkarzy. Ze względu na to, że wszystkie szwy znajdują się na zewnątrz, są to rękawice najłatwiejsze do naprawy. Niestety również ze względu na odsłonięte szwy dosyć często ulegają rozdarciom.
  • Krój rollfinger — zyskujący coraz większą popularność, także wśród profesjonalnych graczy. Doskonałe rękawice do łapania i odbijania piłki, polecane szczególnie graczom z mniejszymi dłońmi.
  • Krój negative — najbardziej dopasowane ze wszystkich rękawic. Krój ten jest bardzo ceniony przez golkiperów ze względu na doskonałą chwytność.

Oczywiście oprócz rozmiaru czy rodzaju kroju liczy się również jakość materiałów i wykonania rękawic. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrane przez Ciebie rękawice będą spełniały Twoje oczekiwania, jako miejsce zakupu wybierz profesjonalny sklep piłkarski, taki jak np. https://zina.pl.

Konserwacja rękawic bramkarskich

Rękawice bramkarskie, tak jak większość przedmiotów, dłużej nam posłuży jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Pamiętaj jednak, że pielęgnacja rękawic powinna już mieć miejsce, zanim po raz pierwszy włożysz je na mecz lub na trening.

Po zerwaniu wszelkich zbędnych etykiet zamocz rękawice w czystej (bez detergentów), letniej wodzie. Przytrzymaj je przez chwilę, aby zanurzyły się same, a następnie pozostaw na dwie godziny. Po tym czasie wyjmij rękawice i pozostaw do wyschnięcia w zacienionym miejscu (z dala od źródeł ciepła).

Po każdym treningu pamiętaj również o wyczyszczeniu swoich rękawic. Najlepiej za pomocą wody lub specjalistycznych środków przeznaczonych do pielęgnacji rękawic bramkarskich. Mycie zawsze przeprowadzaj ręcznie, nigdy nie wkładaj rękawic do pralki. Rękawice zawsze powinny być przechowywane w suchym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *