Poszetki – wisienki na torcie męskiej stylizacji

Poszetka… ten niewielki kawałek materiału podkreśla elegancki charakter okazji lub dodaje polotu męskiej stylizacji – to taka „kropka nad i” w stroju modnego mężczyzny. Mówiąc bardziej konkretnie poszetka (franc. pochette) to ozdobna kwadratowa chusteczka, którą wkładamy do brustaszy, czyli górnej kieszeni marynarki. Moda na nią pojawiła się w latach 20. XX wieku i trwała aż do lat 60. W latach 90. powróciła dzięki aktorom i prezenterom telewizyjnym.

Poszetki jako uzupełnienie stroju świetnie sprawdzą się podczas wielu okoliczności: ślubów, spotkań biznesowych lub mniej zobowiązującego weekendowego spotkania ze znajomymi. Jeżeli zastanawiasz się w tym momencie, czy wypada je nosić bez krawata, odpowiedź brzmi: jasne!

Przykłady eleganckich poszetek możesz znaleźć tutaj: https://pewienpan.pl/pol_m_Produkty_Akcesoria-meskie_Poszetki-163.html

Sposobów składania poszetek jest wiele, zależy to od kontekstu, czy chcemy otrzymać formalny styl, czy może stawiamy na swobodę i luz.

Ulubione przez Jamesa Bonda złożenie poszetki tzw. TV fold/styl prezydencki to formalny sposób rozpropagowany przez prezenterów telewizyjnych. Poszetkę składamy w prostokąt i umieszczamy równolegle do górnej krawędzi brustaszy, aby wystawała dyskretnie ponad nią i eksponowała starannie obszyte brzegi.

składanie poszetki w prostokąt

Klasyką są też dwa szczyty, czyli z leżącej na płasko poszetki układamy dwa zachodzące na siebie trójkąty. Po kolei składamy podstawę: najpierw jedną, potem drugą stronę i umieszczamy poszetkę w brustaszy.

składanie poszetki w trójkąt

Łatwe do wykonania jest złożenie poszetki typu puff. Podnosimy środek poszetki, by końcówki materiału zwisały równomiernie, formujemy drugą ręką bufkę, a wszystkie rogi chowamy do kieszeni. Polecam do tego jedwabne, miękkie materiały.

składanie poszetki w pufę

Jeżeli zależy nam na bardziej finezyjnym lub zawadiackim ułożeniu poszetki, można wspomóc się obecnymi w sieci zdjęciami lub rysunkami, które krok po kroku pokażą nam jak ją złożyć. Wachlarzyk, fala, bukiet, odwrócona bufka… już same nazwy działają na wyobraźnie.

Dodatki w modzie męskiej – starannie dobrane nadadzą charakteru

Warto docenić rolę dodatków w swojej garderobie: zarówno tych, które mają znaczenie praktyczne (np. szelki męskie) jak i tych ozdobnych (np. fulary). Najważniejsze, żeby pasowały do naszej osobowości i okoliczności. Dzisiaj skupmy się na tym, jak wybrać poszetkę.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając poszetki?

Jeżeli kusi Was gotowy zestaw składający się z identycznego krawata  i poszetki, jest to zdecydowanie zły pomysł. Poszetka musi być wykonana z innego materiału i mieć inny wzór niż krawat lub mucha. Można ją dobierać na zasadzie kontrastu lub podobieństwa. Co to oznacza? Może stanowić  przeciwieństwo i tonować wyrazisty krawat lub ożywiać beżową muchę. W drugim sposobie chociaż jeden kolor z poszetki powinien korespondować  z tonacją kolorystyczną, która występuje w innych elementach stroju – mogą to być nawet buty, skarpetki lub nić, którą wykończony został detal stroju! Warto pamiętać o pewnym chwycie, który sprawi, że nasz wygląd nie będzie przesadnie wystudiowany: dwa lub trzy wzory które łączymy ze sobą w naszej stylizacji powinny być w różnych skalach, np. szerokie paski i drobne kropki.

Kolorowa poszetka z papugą

Jeżeli zależy Wam, żeby wprowadzić do swojej stylizacji trochę dystansu i przełamać oficjalny charakter swojego outfitu, poszetka w ciekawy wzór sprawdzi się idealnie podczas wyjść w ciągu dnia. Czy kolorowa papuga spoglądająca na nas z brustaszy rozmówcy nie wywoła uśmiechu na naszej twarzy? 

Mogą to być też grochy lub krata lub paski – poziom ekstrawagancji trzeba dopasować do swoich preferencji i stylu. Ale jeżeli jesteście na początku poszetkowej przygody, warto zacząć od stonowanych kolorów jak błękit, delikatny róż, które łatwo dobrać do koszuli. Must – have to biała poszetka., która nadaje się na naprawdę wiele formalnych okazji.

Elegancka biała poszetka

Brzegi poszetki, ponieważ wystają ponad brustaszę, powinny być wykonane starannie np. obszywane ręcznie tzw. ściegiem rolującym. By poszetka utrzymała się widoczna w odpowiednim miejscu i nie wypychała nieestetycznie brustaszy, powinna być dopasowana do niej rozmiarem. Można spotkać poszetki w rozmiarach 25 – 45 cm. Najlepiej gdy są wykonane z naturalnego materiału. Te syntetyczne elektryzują, nie trzymają nadanej formy i połyskują, co wygląda mało estetycznie.

Poszetki lniane znakomicie spełnią się w stylizacjach wiosenno-letnich. Polecam je do ułożenia TV fold, ponieważ chropowata budowa pozwoli utrzymać je na miejscu i nie zsuną się w dół kieszeni. Są bardzo wszechstronne.

Lniana poszetka w kropki
Poszetka z motywem Łodzi

Poszetki wełniane są typowo jesienno-zimowe. Podobnie jak poszetki z lnu, dzięki swojej szorstkiej, mięsistej strukturze dobrze utrzymują swoje ułożenie. Już sama ich faktura wygląda ciekawie. Szlachetne poszetki jedwabne zadadzą szyku podczas formalnych i eleganckich przyjęć. Dzięki miękkim krawędziom łatwo utworzyć z nich niezłożone fałdy, brustasza nie będzie wybrzuszona, ponieważ jedwabne poszetki są cienkie. By służyły jak najdłużej, należy odpowiednio o nie dbać, czyli czyścić na sucho i unikać kontaktu z wodą. Poszetki z bawełny są łatwe w utrzymaniu, trwałe i sprawdzają się w przypadku złożonych fałd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *