Oczko wodne w ogrodzie – co trzeba wiedzieć?

Woda jest żywiołem potrzebnym do życia każdemu organizmowi. Dodatkowo stanowi ona źródło relaksu. Delikatny chłód w gorące dni, szum wody, zapach wodnych kwiatów – to wszystko sprawi, że twój czas w ogrodzie będzie jeszcze przyjemniejszy. Oczko wodne nadaje się do każdego ogrodu, małego i dużego.

Budowa oczka wodnego

Jak zrobić oczko wodne? Do budowy oczka wodnego w ogrodzie niezbędne będą narzędzia do wykopania odpowiedniej głębokości wykopu oraz folia do oczka wodnego lub forma. Pierwszym krokiem przy budowie oczka wodnego jest wybór miejsca w ogrodzie.

Jeśli zdecydujemy się na folię do wyłożenia oczka wodnego, należy najpierw obrysować kształt, jaki chcemy uzyskać, forma odgórnie nadaje nam kształt i to pod nią wykopujemy oczko, włącznie z głębokością. Nieregularny kształt oczka wodnego powiększy optycznie nasz zbiornik, warto więc stawiać na nieforemne kształty.

Po wykonaniu wykopu i oczyszczeniu go, a także uformowaniu dna należy je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu można wykorzystać włókninę, na którą dopiero położymy formę oczka wodnego lub wyłożymy je folią przeznaczoną do oczek wodnych. Następnie warto nalać nieco wody do oczka, by folia dobrze się ułożyła. Kolejnym krokiem powinno być docięcie folii z brzegu, zostawiając tam nieco zapasu i zabezpieczenie ich – można przysypać je ziemią, żwirem lub przykryć kamieniami.

Przy budowaniu oczka wodnego w ogrodzie warto też pamiętać, że wielkość oczka ma znaczenie. Małe oczko wodne, płytkie, będzie wymagało częstszego czyszczenia, ponieważ woda w nim się szybciej nagrzewa, co sprzyja porost glonów.

Rośliny ozdobne na oczku wodnym

Niezbędne wyposażenie do oczka wodnego

Oczko wodne w ogrodzie to nie tylko relaks, ale też ciężka praca. Aby nieco ją ułatwić warto zakupić wyposażenie, które pomoże nam w tej pracy. Pierwszą, bardzo przydatną rzeczą jest pompa z filtrem do oczka wodnego, która zadba o czystość wody. Dobrym dodatkiem są także rośliny do oczka wodnego, które jeszcze bardziej podbiją ozdobną funkcję tego miejsca, jednocześnie dbają o równowagę biologiczną, dzięki temu woda w oczku jest dłużej czysta. Często stosowane w oczkach wodnych są też fontanny solarne, które ładowane są energią słoneczną. Innym sposobem może być podłączenie takiej fontanny do pompy do oczka wodnego, dzięki połączymy przyjemne z pożytecznym – ty będziesz się cieszyć dźwiękiem spadającej wody, a oczko w tym samym czasie będzie oczyszczane.

Dodatki do oczka wodnego

Powyższe wyposażenie to nie wszystko do oczka wodnego. Prócz roślinności i fontanny można umieścić w nim ryby do oczka wodnego. Jednak decydując się na taki krok należy pamiętać, by woda w oczku w najgłębszym miejscu miała minimum 1m – to właśnie tam ryby przezimują. Oczko wodne nie powinno też być mniejsze niż 10m2, by ryby nie żyły w ścisku. Najczęściej do oczka wodnego wybiera się karasie, różanki i karpie koi

Jeśli chcesz dodatkowo czyścić swoje oczko wodne, warto zakupić wyspecjalizowany odkurzacz do oczka wodnego, który będzie oczyszczał dno zbiornika wodnego z mułu i innych zanieczyszczeń.

Jedna myśl na temat “Oczko wodne w ogrodzie – co trzeba wiedzieć?

  • 10 czerwca 2020 o 13:25
    Permalink

    Dobra sprawa, teraz będą jeszcze dotacje na zakładanie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *