Kardiologia weterynaryjna – kiedy warto zbadać serce pupila?

Choroby układu krążenia należą do jednych z najczęściej występujących schorzeń zarówno u psów i kotów, jak i królików, świnek morskich, szczurów oraz fretek. W dużej mierze dotyczą zwierząt w podeszłym wieku, ale nie jest to regułą – czasami problemy z sercem diagnozuje się również u młodych pupili. Na szczęście rozwój kardiologii weterynaryjnej pozwala na skuteczne leczenie chorób serca nie tylko farmakologicznie, lecz także w uzasadnionych przypadkach z zastosowaniem interwencji chirurgicznej. Kiedy zgłosić się z psem lub kotem do kardiologa?

Kardiologia weterynaryjna zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób układu krwionośnego u zwierząt. To obecnie jedna z najprężniej i najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny weterynaryjnej. Dzięki rozwojowi kardiologii można rozpoznawać choroby serca i inne schorzenia układu krążenia na wczesnym etapie oraz wdrożyć odpowiednie leczenie, tym samym skutecznie przedłużając życie pupili. Jakie choroby kardiologiczne najczęściej diagnozuje się u psów i kotów?

Najczęstsze choroby układu krążenia u psów i kotów

W przypadku psów są to wady wrodzone takie jak ubytki w przegrodzie międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej, zastawkowe zwężenie tętnicy płucnej, podzastawkowe zwężenie aorty oraz przetrwały przewód tętniczy Botalla. Niektóre rasy mają wręcz predyspozycje do występowania konkretnych wad serca. Trzeba jednak zaznaczyć, że wady wrodzone stanowią około 5% wszystkich rozpoznawanych chorób serca.

Wśród wad nabytych u psów wymienia się endokardiozę zastawki dwudzielnej – inaczej zwyrodnienie zastawki, kardiomiopatię rozstrzeniową i kardiomiopatię prawej komory. Te wady są zazwyczaj skutkiem przebytych infekcji bakteryjnych, zapalenia mięśnia sercowego albo efektem predyspozycji genetycznych.

W przypadków kotów najczęściej obserwuje się występowanie kardiomiopatii przerostowej. Może być ona wynikiem zarówno wad genetycznych, jak i infekcji.

Kardiolog weterynarz bada kota

Kiedy zgłosić się do kardiologa weterynarza?

Kiedy psa lub kota powinien przebadać lekarz kardiolog weterynaryjny? Opiekuna powinny zaniepokoić takie objawy jak szybkie męczenie się, niechęć do ruchu, długi czas odpoczynku, zasłabnięcia, omdlenia, siny język, a u szczeniąt i kociąt słaby wzrost. Dodatkowo u psów charakterystyczne dla problemów kardiologicznych są sapanie i dyszenie oraz kaszel podczas aktywności, a na zaawansowanym etapie chorób również w spoczynku.

Ponadto badanie kardiologiczne wskazane jest w przypadku konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego i wykonania zabiegu chirurgicznego zwłaszcza wtedy, gdy ma dotyczyć zwierząt w starszym wieku.

Szukasz kardiologa dla swojego pupila? Sprawdź ofertę Ostrowskiego Centrum Weterynaryjnego: https://ocw.com.pl/kardiologia

Jak wygląda badanie kardiologiczne zwierzaka?

Jak wygląda badanie kardiologiczne? Kardiolog weterynarz przeprowadza wywiad z opiekunem zwierzęcia, a następnie wykonuje fizykalne badanie kardiologiczne. W razie potrzeby zleca również badania specjalistyczne, m.in. EKG, echo serca, RTG klatki piersiowej lub badanie parametrów biochemicznych krwi (profil sercowy). Na podstawie wyników zaleca leczenie farmakologiczne, zastosowanie odpowiedniej diety, a w niektórych przypadkach przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *