Jakie uprawnienia są potrzebne na ładowarki teleskopowe?

Ładowarki teleskopowe to urządzenia transportu bliskiego o bardzo szerokim zastosowaniu. Sprawdzają się zarówno w branży budowlanej, jak i rolniczej, na lotniskach, w kopalniach oraz w przemyśle drzewnym. Służą do przenoszenia ładunków w pionie i poziomie, a po zamontowaniu dodatkowego osprzętu mogą pełnić funkcję żurawików czy podnośników koszowych. Jakie uprawnienia trzeba mieć, żeby móc je obsługiwać?

Ładowarki teleskopowe to wózki podnośnikowe ze zmiennym wysięgiem, które zaliczane są do kategorii specjalizowanych wózków widłowych. Maszyny posiadają w ramię przypominające teleskop wysuwające się na określoną odległość. W zależności od rodzaju i modelu mają różny udźwig – nawet do ponad 20 ton oraz wysokość roboczą – nawet ponad 30 metrów.

Większość wyposażona jest w jednostki napędowe o dużej mocy, specjalne terenowe opony, oś wahliwą oraz system skrętnych kół, dzięki którym bez problemu przejeżdża po trudnym terenie.

Ładowarki teleskopowe nazywane są maszynami uniwersalnymi ze względu na dodatkowy osprzęt, jaki da się do nich zamontować. Poszczególne modele można doposażyć m.in. w chwytaki, łyżki, kosiarki, platformy robocze, widły, pługi, żurawiki czy wciągarki i tym samym zmienić ich funkcjonalność.

Jakie są rodzaje ładowarek teleskopowych?

Urządzenia ze względu na rodzaj konstrukcji dzielą się na sztywne nazywane inaczej czołowymi, w których kabina jest osadzona na stałe na nadwoziu oraz obrotowe, w których kabina może się obracać o 360 stopni w stosunku do nadwozia.

Ze względu na rodzaj napędu wyróżnia się ładowarki z napędem hydrostatyczno-mechanicznym lub hydrokinetyczno-mechanicznym, a ze względu na sposób jazdy jeżdżące na czterech kołach, dwóch przednich kołach albo przemieszczające się ruchem kraba.

Wszystkie te maszyny niezależnie od rodzaju i dodatkowego osprzętu można obsługiwać, jeśli posiada się jedną kategorię uprawnień. Jaką?

Uprawnienia UDT na ładowarki teleskopowe

Dawną kategorię I WJO, czyli uprawnienia na wózki jezdniowe specjalizowane. Żeby móc ją uzyskać, należy mieć minimum 18 lat, wykształcenie co najmniej podstawowe, nie wykazywać przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora ładowarki, ukończyć szkolenie w certyfikowanym ośrodku, a następnie zdać egzamin.

Szkolenie składa się z dwóch części:

– teoretycznej, w trakcie której omawiane są najważniejsze informacje dotyczące budowy, zasady działania i eksploatacji ładowarek, kwestie związane z BHP, tworzeniem dokumentacji itp.,

– praktycznej, podczas której kursanci m.in. uczą się operować maszyną w różnych warunkach terenowych.

Po ukończeniu szkolenia należy podejść do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Egzamin podobnie jak kurs złożony jest z części teoretycznej i praktycznej. Jeśli zostanie ukończony z pozytywnym wynikiem, uzyskuje się zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi ładowarek – uprawnienia.

Uprawnienia są ważne przez 5 lat. Można je przedłużyć, o ile złoży się wniosek nie później niż na 3 miesiące przed upływem terminu ważności i wykaże się, że przez ostatnie 3 lata pracowało się przy obsłudze ładowarek teleskopowych.

Gdzie kupić lub wynająć ładowarki teleskopowe albo podesty ruchome? Sprawdź ofertę firmy Riwal: https://www.riwal.com/pl/sprzedaz/nowe-maszyny/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *