Jakie profile PVC do drzwi tarasowych są dostępne na rynku?

Coraz częściej szukamy rozwiązań, które pozwolą nam otworzyć salon na ogród albo na balkon i wpuścić do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła, dlatego zamiast klasycznych wąskich drzwi tarasowych wybieramy modele podnośno-przesuwne lub uchylno-przesuwne. Czym różnią się wspomniane rodzaje drzwi od znanych powszechnie rozwierno-uchylnych?

Do niedawna na rynku dostępne były głównie drzwi tarasowe rozwierno-uchylne nazywane również rozwieralno-uchylnymi. Dziś prawie każdy producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych poza drzwiami tego typu ma w swojej ofercie również drzwi podnośno-przesuwne lub uchylno-przesuwne, bo zainteresowanie tymi rozwiązaniami stale rośnie. Dlaczego? I czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje drzwi tarasowych?

Rozwierno-uchylne profile PVC do drzwi tarasowych

Drzwi rozwierno-uchylne to najpopularniejszy typ montowany głównie w blokach i starszych domach. Tego rodzaju drzwi przeważnie mają 90 cm szerokości, do 240 cm wysokości i są jedno- lub dwuskrzydłowe. Do ich największych zalet zalicza się stosunkowo niską cenę oraz możliwość uchylenia profilu w celu przewietrzenia pomieszczenia.

A co z wadami? Wśród wad wymienia się głównie wysoki próg – nawet do 10 cm – który trudno jest pokonać m.in. małym dzieciom. Poza tym trzeba pamiętać, że wszystkie modele otwierają się do środka, dlatego zabierają sporo miejsca we wnętrzu – w pobliżu nie da się postawić fotela czy kwiatka, bo będzie uniemożliwiał wchodzenie do środka i wychodzenie na zewnątrz. Mimo to są nadal popularne i każdy producent profili PVC do drzwi ma je w swojej ofercie.

Uwaga – zazwyczaj nie montuje się kilku skrzydeł rozwierno-uchylnych, ponieważ wymagałoby to łączenia ram, a to z kolei zabierałoby sporo światła. Jeśli klientowi zależy na tym, żeby uzyskać większe przeszklenia, proponuje się wstawienie części stałych albo inne profile PVC do drzwi. Jakie?

Drzwi tarasowe podnośno-przesuwne

Mowa o drzwiach podnośno-przesuwnych albo uchylno-przesuwnych. To pierwsze rozwiązanie jest najnowocześniejsze i pozwala na zastosowanie skrzydeł o szerokości do 300 cm, które w połączeniu umożliwiają uzyskanie efektu przeszklenia całej ściany.

W tego typu konstrukcjach drzwi po przesunięciu zachodzą na element stały lub na drugie drzwi. Gdy się otwierają, nie zabierają miejsca w pomieszczeniu, więc przestrzeń w pobliżu można dowolnie zagospodarować. Dużym atutem tego rozwiązania jest również prawie niewidoczny próg, który z jednej strony niweluje podział na przestrzeń na zewnątrz i wewnątrz, a z drugiej ułatwia wchodzenie i wychodzenie.

Chociaż mogłoby się wydawać, że drzwi podnośno-przesuwne ze względu na swoje rozmiary będzie ciężko przesunąć, każdy producent profili PVC do okien i drzwi tego typu dba o to, żeby system chodził na tyle lekko, aby wszyscy byli w stanie korzystać z niego bez wysiłku. To szczególnie istotne przy drzwiach o dużych rozmiarach.

Podnośno-przesuwne profile PVC do okien i drzwi tarasowych ma w swojej ofercie m.in. firma Gealan: https://www.gealan.de/pl/

Uchylno-przesuwne drzwi na taras lub balkon

Ostatnim typem drzwi tarasowych są drzwi uchylno-przesuwne. Zgodnie z nazwą da się je uchylić albo przesunąć skrzydło, otwierając pomieszczenie na zewnątrz. Skrzydło w tym systemie ma zazwyczaj do 160 cm i zachodzi na część stałą okna.

W zależności od potrzeb drzwi uchylno-przesuwne można zamówić ze standardowym – wysokim – lub niskim progiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *