Jak zrozumieć zdrowie?

XXI wiek przepełniony jest poradnikami, radami na każdym kroku, od każdego portalu, każdej popularnej obserwowanej przez nas osoby. Odpowiedzi na to jak wygląda zdrowy tryb życia oraz jaka dieta jest powszechnie odpowiednia, będzie tyle ile napotkanych przez nas artykułów czy influencerów. Nie trudno o zagubienie w tym wszystkim. W takim razie w jaki sposób możemy dotrzeć do prawdy odpowiedniej dla nas? Skąd mamy wiedzieć kogo mamy słuchać?

Wsłuchaj się w siebie

Od małego moja babcia powtarzała mi, że jeśli mam na coś ochotę to znaczy, że mój organizm właśnie teraz tego potrzebuje. Faktem jest, że czasem bywa tak, że zbyt często mamy ochotę na coś słodkiego lub co trzeci dzień lądujemy w fast foodzie. Jednak w momencie, w którym dostosowujemy się do podstawowych, ogólnie przyjętych prawd żywieniowych, to grzeszki, które popełniamy od czasu do czasu, nie będą dla nas szkodliwym i rujnującym wszystkie nasze restrykcje wykroczeniem. Wyrzuty sumienia związane z „niewytrzymaniem” w comiesięcznym postanowieniu o niejedzeniu słodyczy przez trzydzieści dni wcale nie powinny istnieć. Jeśli na te kilkadziesiąt dni zjesz sześć kostek czekolady, bo chodziły za tobą przez ostatni tydzień, to najwyraźniej twoje ciało i organizm po prostu tego potrzebowały. Czasem powinniśmy spojrzeć na siebie troszkę bardziej łaskawie.
Bardzo modne stały się również diety wegetariańskie czy diety wegańskie. Wszystko jest dla ludzi i jak najbardziej mnóstwo przesłanek idących za tymi dietami ma jakieś faktyczne cele. Jednak niejeden spotkany przeze mnie wegetarianin przyznaje się, że raz na jakiś czas zdarza mu się zjeść coś mięsnego. Tak jak wiele osób przechodzi na wegetarianizm, bo nie lubi mięsa, tak ci którzy przeszli na stronę wege z własnego wyboru czy też ze względu na poglądy etyczne, lubili mięso i ich organizm dobrze funkcjonował przy takiej diecie, dlatego czasem po nie sięgają. Ani z jednych ani z drugich nie czyni to morderców zwierząt czy hipokrytów, takie osoby po prostu wiedzą, że czasem ich ciało woła o takiego rodzaju białko. Można by szukać jeszcze wielu dowodów na to, że porywając się czasem na zjedzenie czegoś, czego postanowiliśmy już nie dotykać, nie ma nic złego. Nasze ciało, nasz cały organizm jest naszym domem, który nas chroni, a my musimy go chronić, dlatego ważne jest, aby potrafić wsłuchać się w jego potrzeby, niezależnie od naszych postanowień.

Zbilansowana dieta wspierająca zdrowie

Najważniejsze zdrowie!

Jak wspominałam wyżej, zdrowie w naszych czasach, to bardzo głośny temat, a recept na swoją kondycje psychofizyczną znaleźć możemy mnóstwo. Oszaleć można od natłoku informacji. Monitory przed oczami, ekrany smart fonów, kolorowe bilbordy, głośne reklamy w telewizorze i radiu. I jak odnaleźć w tym wszystkim ciszę i równowagę? Czy ktoś zna na to radę? Spacer po lesie, medytacje, joga, wyjazd do agroturystyki pod miastem. Wszystko na tak. Tylko to wszystko też są sposoby sugerowane, powszechnie znane, powielane. A gdzieś w tym wszystkim chodzi o to, żeby znaleźć coś swojego. Bo przecież może zdarzyć się tak, że po wypróbowaniu tego co proponuje Internet, jednak nic nie będzie działać. I co zrobić wtedy? Może warto wziąć kartkę papieru i napisać parę zdań? Może warto wziąć kolorowe kredki czy farby i coś namalować? Zaśpiewać coś w czterech ścianach, pobiegać, przeanalizować ostatnio obejrzany film, przetestować różne formy aktywności. Konie, narty, pływanie. Nie ma reguły na to, co pomoże nam zachować dobrą formę psychiczną. Co pociągnie nas trochę do góry w momencie w którym nie będziemy chcieli wychylić nosa spod kołdry i nie mamy ochoty patrzeć na świat. A już na pewno nie Internet jest na to odpowiedzią.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zdrowej diecie, zajrzyj tu: https://polmed.pl/zdrowie/kategoria/dieta/

Zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta, harmonia, równowaga, to wszystko to kluczowe elementy składające się na pełnie szczęścia każdego z nas. Bez tych składowych istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś nie będzie w nas działać tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Czegoś zacznie brakować, coś może zacząć boleć. Aby dojść do ładu w każdym z tych aspektów, musimy skupić się na naszym wewnętrznym głosie, który sam nam podpowie czego potrzebujemy w danym momencie. We wszystkim trzeba znaleźć złoty środek i nie popadać w zbyt duże skrajności, bo na dłuższą metę możemy sobie tym tylko zaszkodzić fizycznie, tak jak i psychicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *