Jak dbać o swój wzrok?

Wraz ze starzeniem się organizmu, często pogarsza się nam wzrok. Bez względu na to czy kończymy 30 lat, czy 60 lat może nas dopaść wada wzroku. Kiedy zaczynamy odczuwać skutki danej wady wzroku to wówczas szukamy sposobów na zatrzymanie pogłębiania się tej wady. 

Wizyta u okulisty

Kiedy zaczynamy zauważać, że nasz wzrok nie jest tak dobry jak kiedyś, powinniśmy przede wszystkim udać się do okulisty. Badanie wzroku nie jest bolesne, więc nie ma czego się tutaj bać. Dzięki profesjonalnemu badaniu dowiemy się czy potrzebujemy okularów, czy też nie. Lekarz nam powie czy musimy nosić okulary korekcyjne, czy też nie. Niezwłocznie powinniśmy wykupić wtedy okulary ze szkłami, które przepisał nam optyk. 

Noszenie okularów

Samo kupno okularów dla niektórych może być przyjemnością. W szczególności dla kobiet. Jednak same okulary korekcyjne nie polepszą od razu naszego wzroku. Powinniśmy je nosić zgodnie z zaleceniami optyka. Przykładowo, jeśli lekarz przepisał nam okulary jedynie do czytania, to nie korzystajmy z nich przez cały czas. Dodatkowo przemęczy to oczy i może sprawić, że wada się pogłębi. 

Odpowiednie odżywianie

Kiedy chcemy zapobiec dalszemu pogłębianiu się wady wzroku, warto także zmienić naszą dietę. Jeśli nie spożywamy odpowiedniej ilości witamin A, E czy C nasz wzrok może się dalej osłabiać. Dieta bogata w te witaminy powinna zawierać przede wszystkim owoce takie jak czarna porzeczka, cytrusy czy wątróbkę. Ta ostatnia jest najbogatszym źródłem witaminy A. Dodatkowo warto dołączyć do takiej diety produkty jak fasola, soja czy tłuste ryby morskie, aby dostarczyć organizmowi kwasów omega-3. Kolejnym składnikiem niezbędnym w diecie wspomagającym wzrok są zielone warzywa liściaste, które zawierają dużą ilość luteiny: natka pietruszki, szpinak, jarmuż, szczypiorek, brokuły i inne. Warto także do diety włączyć te warzywa, które zawierają dużo karotenoidów oraz witamin, niezbędnych dla naszych oczu: marchew, ziemniaki, kukurydza, papryka, dynia czy czerwone winogrona.

Badanie wzroku u okulisty

Jak wyglądać ładnie w okularach korekcyjnych?

Jeśli zdarzy się tak, że przyjdzie nam na stałe nosić okulary, warto zastanowić się nad kształtem i kolorem oprawek, dzięki którym możemy podkreślić nasz własny, niepowtarzalny styl i urodę. Dodatkowo, jeśli nie chcemy nosić okularów, zawsze możemy zdecydować się na szkła kontaktowe, które nie zaburzają naszego naturalnego wyglądu. Nie dla każdego jest to jednak odpowiednie rozwiązanie i wtedy faktycznie warto postawić na ładne, modne oprawki. Warto też zastanowić się nad kształtem twarzy, jaki posiadamy i to właśnie do niego dobrać odpowiedni kształt oprawek, nie każdy bowiem będzie dobrze wyglądał w “kocich” oprawkach.

Jak widać dbanie o wzrok nie opiera się jedynie na noszeniu okularów. Warto to wspierać z kilku stron, w tym diety, aby efekty były bardziej zauważalne. Inwestowanie w dobre okulary powinno być także jednym z tych kroków, zwłaszcza, jeśli chcemy wyglądać modnie i podkreślać swoją urodę takim dodatkiem, jak okulary, który dba jednocześnie o nasz wzrok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *