Jak chronić hale stalowe przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Do niedawna część inwestorów unikała budowy hal stalowych ze względu na to, że obawiała się nagrzewania się wnętrza obiektu w okresie letnim i wychładzania jesienią oraz zimą. Dziś dzięki rozwojowi technologicznemu uzyskanie i utrzymanie komfortu termicznego w obiektach stalowych nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Co pozwala chronić halę przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Obiekty przemysłowe takie jak hale magazynowe czy produkcyjne to zazwyczaj duże konstrukcje o ogromnych płaskich dachach zlokalizowane na terenach nieosłoniętych drzewami. Ich gabaryty i położenie powodują, że są narażone na oddziaływanie promieni słonecznych, co w okresie letnim może być problemem. Dlaczego?

Ponieważ nadmierne nasłonecznienie powoduje wzrost temperatury wewnątrz pomieszczeń. Jeśli ta przekroczy określony poziom, komfort pracy zdecydowanie się obniży. To wpłynie zarówno na efektywność ludzi, jak i na koszty użytkowania hali, bo wentylatory lub klimatyzatory zaczną działać z większą mocą. A w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do uszkodzenia przechowywanych produktów albo materiałów.

Żeby się przed tym uchronić, stosuje się różnorodne rozwiązania. Jak zabezpiecza się hale stalowe przed nasłonecznieniem?

Skuteczna izolacja dachu

Podstawą jest właściwa izolacja dachu. Jeśli dach zostanie wykonany z materiałów, które łatwo się nagrzewają albo umieści się na nim świetliki bez odpowiednich powłok ochronnych, zacznie dosłownie oddawać ciepło do środka, powodując szybki wzrost temperatury w pomieszczeniach.

Aby tego uniknąć, stosuje się odpowiednią izolację dachu – w ten sposób chroni się budynek nie tylko przed nadmiernym nagrzewaniem, lecz także przed utratą ciepła oraz wykorzystuje się membrany o wysokim współczynniku odbicia promieni słonecznych, którymi pokrywa się cały dach.

A co z elewacją?

W regulacji termicznej obiektu biorą udział także ściany. Inżynierowie, mając to na uwadze, projektują hale przemysłowe tak, żeby warstwa izolacyjna elewacji pozwalała zachować komfort cieplny wewnątrz budynku zarówno w okresie zimowymi, jak i letnim. Grubość i rodzaj izolacji dobiera się indywidualnie do każdego budynku.

W niektórych przypadkach specjaliści zalecają zastosowanie wysoce refleksyjnych powłok w jasnych barwach, które będą odbijały światło i tym samym redukowały ryzyko nadmiernego nagrzania się obiektu.

Osłony okienne w halach stalowych

Hale przemysłowe, w tym hale magazynowe i hale logistyczne zazwyczaj nie są wyposażane w okna elewacyjne tylko w świetliki dachowe – pojedyncze lub w formie pasm świetlnych – które mają za zadanie doświetlać określone przestrzenie wewnątrz budynku. To wygodne rozwiązanie pozwalające na maksymalnie efektywne wykorzystanie przestrzeni w hali.

Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z tym, o czym wspomniano wcześniej, świetliki mogą wpływać na wzrost temperatury w obiekcie. Żeby tego uniknąć, pokrywa się je specjalnymi powłokami ochronnymi o wysokim stopniu odbicia. W ten sposób zmniejsza się ryzyko nadmiernego nagrzewania się maszyn czy regałów, a jednocześnie oślepienia osób pracujących w halach.

W przypadku obiektów, które mają wydzieloną część biurową i duże przeszklenia w ścianach, zaleca się stosowanie tradycyjnych żaluzji, zewnętrznych rolet albo zadaszeń.

Jak wybrać najlepsze rozwiązania? Najwygodniej zdać się na pomoc profesjonalistów. Skuteczne sposoby ochrony hal przed nadmiernym nasłonecznieniem może zaproponować doświadczony generalny wykonawca hal stalowych np. firma Commercecon (https://commercecon.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *