Fotowoltaika dla firm
Coraz większa świadomość ludzi odnośnie wykorzystywania alternatywnych źródeł energii, a także wzrost kosztów za prąd skłaniają zarówno małych, średnich oraz dużych przedsiębiorców do inwestycji w panele słoneczne. Czym w ogóle jest fotowoltaika i jaka jest jest opłacalność paneli fotowoltaicznych?
Fotowoltaika – darmowa energia
Słońce świeci w naszym kraju przez cały rok. Oczywiście są dni bardziej słoneczne i mniej, jednak niezależnie od pogody panele słoneczne produkują darmową energię. Jak to działa? Moduły produkują prąd z promieni słonecznych, a falownik wprowadza go do wewnętrznej instalacji magazynującej energię.
Dodatkowym atutem fotowoltaiki jest dbanie o środowisko – cecha, którą podkreśla coraz więcej firm i stawia właśnie na takie rozwiązania, ocieplając swój wizerunek wśród społeczeństwa. Nie jest to jednak tylko pokaz dbania o środowisko. Inwestycja w panele słoneczne to faktycznie zmniejszenie transmisji CO2, ponieważ w przypadku produkcji prądu z paneli fotowoltaicznych nie ma takiej emisji. Instalacja fotowoltaiczna cechuje się także niską awaryjnością, jest odporna na różne warunki atmosferyczne, nawet grad i kwaśne deszcze.
Panele fotowoltaiczne opłacalność
Fotowoltaika dla firm to bardzo dobra inwestycja. Jeśli dobrze dobierze się instalację do potrzeb, można spodziewać się nawet 60% obniżki za 1 MWh. Dodatkową korzyścią jest możliwość zostania prosumentem, a więc producentem i konsumentem jednocześnie: zużywasz wygenerowany przez panele fotowoltaiczne prąd, a nadwyżkę odsprzedajesz do sieci energetycznej, co jest możliwe dzięki ustawie OZE. Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy mogą jednocześnie oszczędzać i zarabiać na tego rodzaju energii odnawialnej, jednocześnie stając się niezależne energetycznie.
Kolejnym atutem inwestycji w odnawialne źródła energii może być wzięcie leasingu na fotowoltaikę, gdzie roczne opłaty za leasing będą dorównywać rocznym rachunkom za energię. Biorąc więc leasing na fotowoltaikę spłacisz ją w ciągu kilku lat, a następnie Twoja firma cieszyć się będzie darmowym prądem. Można też uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę (programów dofinansowujących ten rodzaj energii odnawialnych jest wiele, np. Energia Plus).
Fotowoltaika ceny
Cena zainstalowania ogniw fotowoltaicznych jest zmienna w zależności od powierzchni, jaką chcemy zagospodarować panelami słonecznymi, a także wymiarów paneli fotowoltaicznych używanych do instalacji. Na cenę mają oczywiście też wpływ jakość wykorzystanych komponentów oraz warunki instalacji czy konieczność dodatkowych badań.
Moc w przypadku fotowoltaiki podaje się w kWp. (kilowatopik). Firma Solgen podaje przykładowe koszty realizacji instalacji paneli fotowoltaicznych w zależności właśnie od mocy, jaką chcemy uzyskać. Na przykład, za 40 kWp przyjdzie zapłacić firmie ok. 135 000 zł netto. No dobrze, ale ile to będzie w przeliczeniu na kWh? Orientacyjnie przyjmuje się, że na 1000 KWh zużycia prądu potrzeba 1 KWp.
Nigdy nie przypuszczałem, że ten rodzaj energii będzie na tyle dobry, by zaspokoić potrzebny całego domu – myliłem się! Fotowoltaika naprawdę się opłaca!