Czy szkoła dla trenerów psów jest obowiązkowa, jeżeli chce się pracować z czworonogami?
Kto może zostać trenerem psów? Praktycznie rzecz biorąc każdy. W rzeczywistości potrzeba nie tylko miłości do zwierząt, lecz także umiejętności, które pozwolą pracować z różnymi psami – zarówno ze szczeniakami, jak i z czworonogami mającymi problemy behawioralne. Czy to znaczy, że uzyskanie certyfikatu potwierdzającego odbycie szkolenia trenerskiego jest obowiązkowe?
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę z tego, że formą dbania o swojego pupila jest zarówno właściwe karmienie i regularne wyprowadzanie na spacery, jak i nauka nowych umiejętności lub praca nad zachowaniami problematycznymi np. agresją, nadmierną lękliwością czy pobudliwością. Wraz z rosnącą świadomością rośnie również popyt na behawiorystów. Szkolenia psich behawiorystów cieszą się popularnością, zwłaszcza że można w nich uczestniczyć nie tylko stacjonarnie, lecz także online.
Rodzaje kursów dla psich behawiorystów
Największym zainteresowaniem cieszą się szkolenia trenerów psów prowadzone na miejscu. Zazwyczaj mają one formę kilku modułów składających się z bloków teoretycznych i zajęć praktycznych, po odbyciu których realizowane są praktyki zawodowe. Cały kurs kończy się egzaminami. Ich zaliczenie gwarantuje otrzymanie certyfikatu potwierdzającego uzyskanie umiejętności niezbędnych do pracy w zawodzie.
Oprócz tego można wziąć udział także w krótkich szkoleniach specjalistycznych prowadzonych przez internet lub w webinarach dotyczących np. sposobów komunikacji z czworonogami, radzenia sobie z lękiem separacyjnym czy emocji u pupili i w ten sposób poszerzać swoją wiedzę. Szkoła dla trenerów psów prowadząca tego typu kursy to m.in. Wojtków Szkolenia https://www.wojtkowszkolenia.pl/oferta/
Jak zostać trenerem psów?
Czy to znaczy, że kurs na szkoleniowca psów jest obowiązkowy, jeżeli chce się pracować z czworonogami? Tak naprawdę nie. Wiedzę i doświadczenie można zdobywać samodzielnie, ale zajmie to na pewno więcej czasu niż uczestnictwo w profesjonalnie przygotowanym szkoleniu. W trakcie zajęć otrzymuje się gotowe informacje i wskazówki, których uzyskanie na własną rękę wiązałoby się z koniecznością przeszukania wielu źródeł. Można również zadawać pytania osobom z doświadczeniem w tym zawodzie.
Nie znaczy to, że nie warto poza zdobywaniem certyfikatu skupić się na pracy z różnymi psami np. w schronisku. Wręcz przeciwnie, doświadczenie zawsze się przydaje, ale zazwyczaj niezbędna jest podstawa teoretyczna, żeby niechcący nie popełnić podstawowych błędów. Mówiąc wprost, kursy po prostu ułatwiają pozyskiwanie wiedzy, a jednocześnie otrzymane po ich zakończeniu certyfikaty uwiarygodniają trenera w oczach przyszłych klientów. Pod warunkiem, że są wydawane przez znane i cenione szkoły.
Trener psów a behawiorysta
Warto jeszcze zaznaczyć, że chociaż zazwyczaj wymiennie używa się określeń trener lub treser psów – od tego ostatniego określenia odchodzi się ze względu na negatywne konotacje, jakie budzi – i psi behawiorysta, te zawody nie są do końca tożsame. Zgodnie z Klasyfikacją zawodów i specjalności Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii trener psów zajmuje się szkoleniem zwierzęcia lub zwierzęcia i jego przewodnika, a także oceną predyspozycji psychicznych psa, zaś behawiorysta nazywany inaczej zoopsychologiem pomaga w przypadku zaburzeń w zachowaniu czworonoga. W praktyce najczęściej jedna osoba łączy te dwie role, stąd zamienne nazewnictwo.