Czemu warto używać baz danych?

Stawiając jakąkolwiek stronę internetową lub portal musimy skupić się na tym aby dostęp do informacji zbieranych przez stronę lub na niej publikowanych był przejrzysty i łatwy w użyciu. Nie chcemy przecież przez klasyczną konsolę wyszukiwać kolejno danych w żmudny i czasochłonny sposób. W takich sytuacjach sporym ułatwieniem będzie zapoznanie się z językiem sql.

Czym jest sql?

Sama nazwa sql wielu laikom może nic nie mówić. A przede wszystkim jest to język programowania. Jednak nie dotyczy on czystego pisania programów a raczej zarządzania bazami danych. Jego język skupia się na komendach kierowanych do danej bazy danych. Same komendy mogą dotyczyć zarówno operowania na danych znajdujących się w bazie jak i na zarządzaniu całymi strukturami czy powiązaniami między zbiorami informacji na serwerze czy w bazie. Pozwala to spójnie zajmować się nie tylko wprowadzaniem nowych danych, ale też łączenia ich poprzez różnorodne relacje czy powiązania. Zwykle budowanie samych struktur informacji wiąże się także z nadawaniem uprawnień danym użytkownikom do korzystania z nich. Sam język poprzez proste komendy ułatwia wykonywanie tego typu operacji. Dodatkowo jego zaletą jest duży wachlarz programów, których możemy użyć jeżeli chcemy tworzyć bazy danych w tym właśnie języku.

Po co firmie bazy danych?

Nie każde przedsiębiorstwo jednak skłania się ku robieniu baz danych. Jednak mają one wiele zastosowań, które można użyć aby polepszyć sytuację firmy. Przede wszystkim możemy takie bazy danych użyć do celów sprzedażowych czy marketingowych. Wprowadzając dane o naszych klientach możemy sprawniej przeprowadzić segmentację rynkową czy zapoznać się z ich możliwościami sprzedażowymi. Oszczędza to wiele pieniędzy, gdyż nie musimy przeprowadzać kolejnych badań aby pozyskać te informacje. Oprócz samych zastosowań marketingowych, możemy też zastosować bazy danych dotyczących chociażby odwiedzin na naszej stronie. Poprzez odpowiednie użycie narzędzi z zakresu statystyki czy korelacji danych możemy poznać schematy i wzorce postępowań odwiedzających. A na ich podstawie z łatwością odkryjemy wady i zalety naszego portalu. W dobie wszechobecnego internetu przyciągnięcie odwiedzających na stronę jest równie ważne co przyciągnięcie klientów do sklepu.

Oczywiście samo nauczenie się tego języka nie jest czymś prostym. Ale nawet nauczenie się tego samemu nie jest niemożliwe. A dla nie potrafiących uczyć się samemu zawsze pozostają specjalne kursy. Ich ceny nie są specjalnie wysokie i bez problemu możemy znaleźć szeroki wachlarz kursów dotyczących sql.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *