Co może oferować polski producent podzespołów elektronicznych?
Polskie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją elektroniki są cenione na rynku międzynarodowym. Firmy z wielu państw działające w różnych branżach zlecają im wytworzenie podzespołów, bo wiedzą, że mogą liczyć na najwyższą jakość i terminowość. Jakie usługi mają w swojej ofercie krajowi producenci?
Produkcja elektroniki wymaga nie tylko dostępu do najnowocześniejszych technologii, lecz także zatrudnienia doświadczonych specjalistów, którzy będą w stanie m.in. kontrolować pracę urządzeń, weryfikować poprawność projektów i wskazywać klientom najlepsze rozwiązania. Każdy producent podzespołów elektronicznych musi zatem zainwestować zarówno w park maszynowy, jak i w ludzi, szczególnie wtedy, gdy chce działać kompleksowo.
Na krajowym rynku znajdziemy firmy, które skupiają się na jednym aspekcie, np. na produkcji płytek PCB oraz takie, które zajmują się podzespołami od momentu stworzenia projektu aż do czasu montażu elementów w urządzeniach docelowych.
Co mogą oferować te ostatnie?
Produkcja PCB
Producent elektroniki działający kompleksowo zazwyczaj wytwarza obwody drukowane zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez klienta. Produkcja i montaż płytek PCB to wieloetapowy proces, który obejmuje zarówno przygotowanie CAD, jak i podłoża, nacinanie, frezowanie, złocenie oraz testy elektryczne.
W zależności od potrzeb płytki mogą być m.in. jedno-, dwu- lub wielowarstwowe (maksymalna liczba warstw to 18), mieć różne wymiary, grubość i kolory soldermaski, być wykonane na różnych podłożach (np. FR4, CEM, kapton, aluminium), a także zostać pokryte różnymi powłokami (np. zdzieralnymi, HAL RoHS, HAL Pb, złoceniem chemicznym albo srebrzeniem).
Montaż SMD
Na gotowych płytkach przeprowadza się montaż komponentów SMD, czyli np. kondensatorów, rezystorów, oporników czy diod. Montaż w elektronice wykonuje się jedną z dwóch metod – powierzchniową SMT lub przewlekaną THT. Tą pierwszą można uznać za popularniejszą, bo jest w pełni zautomatyzowana, powtarzalna i pozwala uzyskać miniaturowe płytki PCB, które wykorzystywane są m.in. w elektronice użytkowej. Druga zaś sprawdza się wtedy, gdy konieczne okazuje się użycie większych komponentów albo gdy istotna jest odporność na wysokie moce.
Testowanie
Żeby mieć pewność, że podzespoły zostały wytworzone prawidłowo i na pewno będą działać bez zarzutu, producent elektroniki wykonuje szereg testów nie tylko po zakończeniu produkcji, lecz także w trakcie trwania procesu. Podstawą jest testowanie elektryczne, które pozwala wykryć ewentualne zwarcia i przerwy w ścieżkach, ale równie istotne okazują się AOI, czyli automatyczna inspekcja optyczna oraz test ICT oceniający rzeczywistą wartość zmontowanych elementów. Dodatkowo czasami wykonuje się również badanie czystości jonowej płytek i testy funkcjonalne.
Montaż końcowy
Na koniec warto wspomnieć, że część producentów podzespołów elektronicznych świadczy tak zwane usługi dodatkowe. W ich zakres wchodzi np. pokrywanie gotowych produktów lakierami lub zalewami zabezpieczającymi, programowanie oraz montaż końcowy w urządzeniach docelowych.
Jeśli szukasz producenta podzespołów elektronicznych, który działa kompleksowo – ma w swojej ofercie zarówno produkcję PCB, jak i lutowanie powierzchniowe oraz usługi dodatkowe, a przy tym jest w stanie zająć się obsługą elementów i tworzeniem projektów, sprawdź stronę Printor: https://printor.pl