Co było pierwsze? Kura czy jajko?

Ludzkość od wieków zadaje sobie pytanie, które nurtuje większość naukowców: co było pierwsze – kura czy jajko? Okazuje się, że to pytanie w końcu doczekało się naukowej odpowiedzi, a nawet dwóch! Powstały bowiem 2 teorie, do których każdy z nas może się ustosunkować. Pierwsza z teorii, stworzona została przez profesora Johna Brookfielda. Mówi on, że to jajko jest tym, co pojawiło się pierwsze na świecie. Druga z teorii, jak już zapewne wszyscy się domyślają zakłada, że to kura była pierwsza na świecie. Autorem tej drugiej teorii jest Collin Freeman. Co ciekawie zarówno teoria Brookfielda jak i Collina Freemana nie wykluczają się wzajemnie.

Ewolucja gatunkowa a stadia rozwoju jajka

Z punktu widzenia nas, zwykłych ludzi, a więc konsumentów – to czy jajko było pierwsze, czy też kura, nie ma tak naprawdę znaczenia. Kupując jajka od hodowców czy kupując je w sklepie liczy się dla nas przede wszystkim smak jajka i jego wielkość. Coraz większa grupa ludzi zwraca też uwagę na pochodzenie jajka. Jednak dla naukowców było to nurtujące pytanie i badając ten problem podjęli wyzwanie, by w końcu uzyskać odpowiednią odpowiedź – pierwsza była kura czy jajko?

Według badań Brookfielda kura wykuła się z jaja zniesionego przez jakiś inny, bliżej nieokreślony gatunek ptaka. Pierwsza kura w historii powstała dzięki mutacji, która zaszła na poziomie zygoty. Dlatego odpowiedź dla tego naukowca była prosta – to jajko było pierwsze.

Druga z hipotez, przedstawiona przez dr Collina Freemana mówi o tym, że to kura jest pierwsza. Dlaczego? Naukowiec zbadał, że białko, z którego jest zbudowana skorupka, produkowana jest w jajowodzie, zatem to kura była pierwsza, ponieważ bez niej nie powstałoby jajko.

Smak a ewolucja

Wiadomo, że zwierzęta na przestrzeni wieków zmieniały się. Ewolucja wciąż postępuje. Co jednak wpływa na smak jajka? Jakie jajka wybrać? Mniejsze czy większe? Warto wiedzieć, że na wartość odżywczą jajek wpływa przede wszystkim pożywienie, jakie zjada kura. To właśnie od tego czynnika zależy zawartość witaminy A,K,D,E,B czy takich pierwiastków jak fluor, mangan, jod. Wielkość jaja zależy również od wieku kury nioski. Im starsza kura nioska, tym większe jajko. Natomiast sprawa na odwrót się ma z żółtkiem, które jak wiemy jest źródłem witamin i minerałów. Żółtko w jajku jest większe w tych jajkach, które złożyły młodsze kury.

Świeże, wiejskie jaja

Jajka – jakie wybierać?

Nie ma w zasadzie większej różnicy między wielkością jajek. Więc bez względu na to czy wybierzemy jajka L czy jajka S warto zwracać uwagę na ich świeżość. Wybór najświeższego jaja to gwarancja najlepszego smaku i właściwości. Warto także zwracać uwagę na to, czym kura była karmiona. Polscy producenci jaj mówią często o tym, że kury są karmione naturalnymi paszami. Smak takich jaj jest zatem naturalny, pozbawiony sztucznych wspomagaczy. Bez względu na to czy mamy ochotę na małe czy większe jajka, zawsze sprawdzajmy datę ważności, bo świeże jajka to najlepszy wybór! Jednym z istotnych czynników wyboru dla coraz większej grupy konsumentów jest też pochodzenie jajka. Pierwszym symbolem na jajku jest sposób hodowli, gdzie 0 oznacza chów ekologiczny, 1 – chów wolnowybiegowy, 2 – chów ściółkowy i 3 – chów klatkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *