Alergia – problem powszechny

Jak co roku wiele osób w okresie pylenia rożnych pyłków traw i drzew będzie narzekać na objawy związany z alergią czyli katar sienny, zaczerwieniony nos, zapalenie gardła czy spojówek a także ból głowy. To niestety konsekwencja jaka zwykle odczuwają pacjenci cierpiący na rożnego rodzaju alergie. Alergie to nie tylko pyłki roślin ale także substancje i pyły, które są w powietrzu takie jak kurz, sierść zwierząt, alergie pokarmowe czy inne, które powodują, że nasz organizm jest wrażliwy na pewne substancje, reagując uczuleniowo. Jak co roku mnóstwo alergologów zmierzy się z nową falą nowych pacjentów, których według badań, niestety przybywa. Alergia staje się coraz bardziej popularną chorobą. To schorzenie może wystąpić praktycznie w każdym momencie życia, nawet jeśli do tej pory byliśmy zdrowi. Sposoby leczenia alergii są różne i w coraz większym stopniu dopasowywane do każdego przypadku z osobna.

Terapia alergii – odczulanie

Odczulanie to inaczej immunoterapia czyli w uproszczonym schemacie leczenie substancją, która wywołuje alergię reakcji uczuleniowej. Metoda jest dość prosta i polega na aplikacji stopniowo coraz większych dawek alergenu w celu przyzwyczajenia organizmu do tej substancji tak by przestał ją traktować jako wroga. Terapia alergii za pomocą odczulania jest jedną z najbardziej skutecznych obecnie. Immunoterapii może się poddać każdy, kto ma problem z alergią nie tylko latem. Jak wiadomo istnieją rożne odmiany alergii, nie zawsze związane z porami roku. I tak możemy wyróżnić odczulanie doustne, które polega na odczulaniu podjęzykowym czyli aplikacją kilku kropli lub tabletek alergenu, które pacjent może sam zażywać. To odczulanie jest często nazywane także odczulaniem domowym, bo jest na tyle proste, że każdy pacjent może je stosować bez potrzeby wychodzenia do alergologa.

Młoda kobieta z alergią

Drugim sposobem jest odczulanie podskórne w postaci zastrzyku z określoną dawką alergenu. Bez względu na to jaki sposób odczulania wybierzemy musimy pamiętać, że odczulanie nie może być stosowane w momencie gdy występują inne choroby jak nowotwory, ciężkie astmy. W innych przypadkach odczulanie może doprowadzić nawet do długotrwałego całkowitego wyleczenia pacjenta z alergii.

Najczęściej uczulamy się przypadkiem, a głównym winowajcą są np. roztocza, które w wielu miejscach lubią się gromadzić co nie ułatwia swobodnego oddychania bez konieczności wchłaniania pyłków roztacza i innych. Ważne jest to by alergie leczyć, ponieważ nieleczona może poprowadzić do astmy i innych poważnych chorób płuc. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na temat alergii, jej etapów oraz walki z tym schorzeniem zapraszamy na strony odczulanie.info, tam znajdziesz kompletny pakiet informacji, kalendarz pyleń i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *